10 avantazhe te femrave me vithe te medha

Lidhur me artikullin:

1. Yndyra qe grumbullohet tek te vithet nuk eshte aspak e rrezikshme ne krahasim me ate qe grumbullohet te pjesa e barkut.  Yndyra qe ndodhet rreth barkut mund te shkaktoje infeksione, presion te larte te gjakut dhe semundje nga me te ndryshmet, ndersa yndyra qe ndodhet ne pjesen e vitheve nuk eshte aspak e demshme per shendetin.

2. Jane me terheqese per meshkujt
Sipas studimeve dhe opinioneve te meshkujve femrat me te pasme te medha jane me terheqese dhe sexy. Meshkujt joshen me shume kur shohin femra me forma te theksuara.

3. Studimet tregojne femrat me te pasme te medha, jane me te pjekura nga ato me te pasme te vogla
Femrat qe kane nje zhvillim te vitheve qe ne adoleshence jane me te afta te perballojne problemet e ndryshme dhe emocionet.

4. Mund te ngjisni shkallet me nje lehtesi me te madhe
Levizja qe ti ben kur ngjit shkallet kerkon perpjeken e muskujve rreth pjeseve te kofshes qe ndodhet poshte vitheve. Keshtu shpjegohet pse te pasmet te medha thjeshtojne levizjet.

5. Vithet mbrojne pjesen e poshtme te shpines tuaj
Kur te pasmet e tua nuk jane te palestruar ose te vogla nuk mund te shtyjne kembet gjate procesit te ecjes me rezultat krijimin e muskujve te tjere me te vegjel per me teper ndihme. Kjo mund te çoje ne dhimbjen e shpines dhe mezit, por po te kesh vithe te plota nuk i njeh keto probleme!

6. Shtatezania eshte me e lehte per ju
Pesha e barkut ekuilibrohet me peshen e vitheve, keshtuqe mund te kesh me pak dhimbje me mezin.

7. Ato qe kane te pasme te medha lindin femije me inteligjente
Pjesa e kofsheve dhe vitheve akumulojne Omega 3 dhe acide yndyrore, diçka qe sipas studiuesve perforcon qumeshtin e nenes dhe ndihmon ne zhvillimin e trurit dhe sistemit nervor te fetusit.

8. Sipas studimeve kane me pak gjasa te kene kolestrerol
Sipas studimeve te shumta femrat qe kane belin e holle dhe te pasmet e medha kane nivele te larta te kolesterolit te mire, ndryshe nga kolesteroli i keq qe bllokon arteriet.

9. Perqindja per te patur diabet eshte shume e vogel
Aq sa me i madh te jete raporti i belit me vithet aq me shume zvogelohet rreziku per diabet, sipas International Journal of Obesity.

10. Te gjitha femrat me te suksesshme dhe te famshme kane “Big Booty”
Nese dikur je ndjere keq per permasat e medha tashme ka ardhur koha te ndihesh me e sigurt me trupin tend. Mos harro qe femrat me te deshiruara ne bote jane ato me te pasme me te medha. Po ju permendim disa prej tyre si: Kim Kardashian, J.Lo, Iggy Azalea, Nicki Minaj, Beyonce dhe shume te tjera, te cilat i besojne shprehjes “Hip’s don’t Lie”.