10 futbollistet me te shpejte ne bote

Lidhur me artikullin:

Epiteti i futbollistit me te shpejte ne bote i takon mesfushorit me tipare sulmuese te Manchester Unitedit, Antonio Valencia.

Lojtari i perfaqesuese se Ekuadorit, posedon nje shpejtesi qe le pas edhe yjet e medha boterore si Lionel Messi, Gareth Bale dhe Cristiano Ronaldo.

Sipas nje studimi te bere nga FIFA e botuar nga gazeta spanjolle Mundo Deportivo, Valencia eshte lojtari me i shpejt ne boten e futbollit.

Lista e 10 lojtareve me te shpejt ne bote:

1. Antonio Valencia (Manchester United) – 35.1 km/h

2. Gareth Bale (Real Madrid) – 34.7 km/h

3. Aaron Lennon (Tottenham, i huazuar tek Evertoni) – 33.8 km/h

4. Cristiano Ronaldo (Real Madrid) – 33.6 km/h

5. Theo Walcott (Arsenal) – 32.7 km/h

6. Lionel Messi (Barcelona) – 32.5 km/h

7. Wayne Rooney (Manchester United) – 31.2 km/h

8. Franck Ribery (Bayern Munich) – 30.7 km/h

9. Arjen Robben (Bayern Munich) – 30.4 km/h

10. Alexis Sanchez (Arsenal) – 30.1 km/h

Burimi: Korneri.net