100 aforizma qe mund tju frymezojne ne cdo moment te jetes

Aforizma nga Sokrati, Ajnshtajni, Tuein, Gete, Pikaso, Aristoteli deri te Da Vinçi, Konfuci, Steve Jobs dhe Woody Allen.

Çdo mendje e ndritur e koherave ka lene trashegimine personale. Per disa jane veprat, per disa te tjere aseti me i madh jane theniet ne leter. Shume prej tyre jane sfiduese, frymezuese dhe interesante, optimiste, por vetem te vertetat, ato qe i rezistojne brezave jane me te vlefshmet. Lexoni 100 theniet me inspiruese qe jane thene ndonjehere dhe qe mund tju frymezojne ne cdo moment te jetes

1 – Jeta duhet bere per te lene nje impakt, jo per te bere te ardhura – Kevin Kruse

2 – Çfaredo qe mendja e njeriut mund te konceptoje dhe besoje, mund ta arrije – Napoleon Hill

3 – Mos u perpiq te kesh sukses, por perpiqu te jesh nje vlere – Albert Einstein

4 – Dy rruge ndaheshin nga nje dru, dhe une zgjodha ate me pak te shkeluren. Kjo beri diferencen– Robert Frost

5 – Ia atribuoj suksesin ketij veprimi: Nuk pranoj apo bej justifikime – Florence Nightingale

6 – Ju nuk ja dilni ne 100% mundesite qe nuk shfrytezoni – Wayne Gretzky.

7 – Kam gabuar ne 9000 gjuajtje ne karrieren time. Kam humbur 300 ndeshje. 26 here me eshte besuar gjuajtja e fundit dhe e kam gabuar. Kam deshtuar mijera here ne jete. Dhe kjo eshte arsyeja pse arrita te kem sukses – Michael Jordan

8 – Gjeja me e veshtire eshte vendimi per te vepruar, pjesa tjeter eshte thjesht kembengulje – Amelia Earhart

9 – Çdo levizje me sjell me afer qellimit tim – Babe Ruth

10 – Percaktimi i qellimit eshte fillimi i arritjes – Clement Stone

11 – Jeta nuk eshte te marresh dhe te kesh, eshte te japesh dhe te jesh – Kevin Kruse

12 – Jeta eshte ajo çka te ndodh nderkohe qe ti je i zene duke bere plane te tjera – John Lennon.

13 – Ne behemi çfare mendojme – Earl Nightingale

14 – 20 vjet nga tani ne do te jemi me te zhgenjyer per gjerat qe nuk beme, se sa nga gjerat qe beme. Eksploro, enderro, zbulo – Mark Tuein

15 – Jeta eshte 10% ajo qe me ndodh mua, dhe 90% se si une reagoj – Charles Suindoll

16 – Menyra me e zakonshme se si njerezit i dorezojne fuqite e tyre eshte se mendojne se nuk kane – Alice Walker

17 – Mendja eshte gjithçka. Çfare mendon behesh – Buda.

18 – Koha me e mire per te mbjelle nje peme eshte para 20 vitesh. Koha e dyte me e mire eshte tani – Proverbe kineze

19 – Nje jete e pakontrolluar nuk ja vlen te jetohet – Sokrati

20 – 80% e suksesit eshte te tregosh qe vlen – Woody Allen

21 – Jeta jote eshte e limituar, keshtu qe mos e shpenzo duke jetuar jeten e dikujt tjeter – Steve Jobs.

22 – Te fitosh nuk eshte gjithçka, por te duash te fitosh po – Vince Lombardi

23 – Une nuk jam produkt i rrethanave te mia. Jam produkt i vendimeve te mia – Stephen Covey

24 – Çdo femije eshte artist. Problemi eshte si te vazhdosh te mbetesh artist kur rritesh – Picasso

25 – Nuk mund ta kalosh kurre oqeanin nese s’ke guxim te shohesh mbrapa qe bregu nuk duket – Kristofor Kolombi.

26 – Kam mesuar qe njerezit do ta harrojne çfare the, njerezit do ta harrojne çfare bere, por njerezit nuk do ta harrojne kurre se si i bere te ndihen – Maya Angelou.

27 – Ose ti e ben diten tende ose dita te drejton ty – Jim Rohn

28 – Per çdo gje qe mendon se mund te besh ose çfare nuk mund te besh, ke te drejte – Henry Ford

29 – Dy ditet me te rendesishme ne jeten tende jane kur lind dhe diten qe zbulon pse linde – Mark Tuein

30 – Çfaredo mendon te besh, apo e ke enderr, filloje. Guximi ka gjenialitet, pushtet dhe magji brenda – Johann Volfgang von Goethe.

31 – Hakmarrja me e mire eshte suksesi masiv – Frank Sinatra

32 – Njerezit shpesh thone se motivimi nuk zgjat. Dakord, por edhe fjalet e keqija nuk kane rezultat, prandaj motivimi keshillohet te jete i perditshem – Zig Ziglar.

33 – Jeta zvogelohet ose zgjerohet ne proporcion te kurajos se dikujt – Anais Nin.

34 – Nese degjon brenda vetes nje ze qe thote “nuk mund te pikturosh”, atehere nuk mund te pikturosh. – Vincent Van Gogh.

35 – Ka vetem nje menyre per te shmangur kriticizmin: mos bej asgje, mos thuaj asgje dhe ji thjesht asgje – Aristoteli.

36 – Kerko dhe do te te jepet, kerko dhe do te gjesh, trokit ne dore dhe do te te hapet – Jezusi

37 – I vetmi person qe eshte e thene te behesh, eshte personi qe vendos ti vete te behesh – Ralph Valdo Emerson

38 – Shko me besim drejt endrrave te tua. Jeto jeten qe kishe imagjinuar – Henry David Thoreau

39 – Kur te takoj Zotin ne fund te jetes sime, shpresoj te mos me kete ngelur asnje pike talent dhe t’i them, e perdora te gjithe ate qe me dhe – Erma Bombeck.

40 – Me shume se sa t’i vendosesh pergjegjesi nje personi, eshte e mira t’i japesh besim per ta ndihmuar – Booker T Uashington.

41 – Shume gjera t’i kap syri, por ndiq ato qe te kap zemra – Proverbe indiane

42 – Beso qe mundesh dhe je ne gjysme te rruges – Theodore Roosvelt

43 – Çdo gje qe ti kerkon eshte ne anen tjeter te frikes – George Addair

44 – Mund ta falim nje femije qe eshte i frikesuar nga erresira, tragjedi e vertete eshte kur te rriturit kane frike nga drita – Platoni.

45 – Fillo aty ku je. Perdor ate qe ke. Bej ate qe mundesh – Arthur Ashe

46 – Kur isha 5 vjeç mamaja me thoshte qe lumturia ishte kyçi i jetes. Kur shkoja ne shkolle, me pyeten se çfare doja te behesha kur te rritesha, shkruajta “te jem i lumtur”. Me thane qe nuk e kuptova pyetjen, dhe i thashe qe ata nuk kuptonin jeten – John Lennon.

47 – Rrezohu 7 here, dhe ngrihu 8 – Proverb japoneze

48 – Kur nje dere e lumturise mbyllet, nje tjeter hapet, por shikojme aq shume nga dera e mbyllur sa qe nuk shohim ate qe eshte hapur per ne – Helen Keller.

49 – Çdo gje ka bukuri, por jo te gjithe kane sy te shohin. – Konfuci.

50 – Nese e enderron, mund ta arrish – Zig Ziglar

51 – Sa e mrekullueshme eshte se askush nuk duhet te prese qofte dhe nje moment te vetem per te filluar per te permiresuar boten – Anne Frank.

52 – Kur le te shkoje personin qe jam, filloj te jem ai qe duhet – Lao Tzu

53 – Jeta nuk numerohet nga numri i frymemarrjeve qe marrim, por nga momentet kur na eshte marre fryma – Maya Angeloi

54 – Lumturia nuk eshte diçka e bere ne moment. Vjen nga veprimet tona – Dalai Lama

55 – Nese te ofrojne nje vend ne nje anije kozmike, mos pyet çfare vendi, thjesht hip – Sheryl Sandberg

56 – Fillimisht ki nje objektiv te qarte. Se dyti, gjej mjetet per ta arritur. Se treti pershtat mjetet. – Aristoteli

57 – Menyra me e mire per te bere pune te mire, eshte te duash ate qe ben – Steve Jobs

58 – Asgje nuk eshte e pamundur – Audrey Hepburn

59 – Ose shkruaj diçka me me vlere per t’u lexuar ose bej diçka me me vlere se sa te shkruarit – Benjamin Franklin.

60 – Ndrysho mendimet dhe do te ndryshosh boten – Norman Vincent Peale

61 – Nuk mund te biesh nese nuk ngjitesh. Por nuk ka asnje gezim nese e jeton jeten ne Toke. –I panjohur

62 – Duhet ta besoj qe jemi te talentuar ne diçka, dhe kjo gje duhet te gjendet me patjeter – Marie Curie

63 – Shumica nga ne nuk po jetojne endrrat e tyre pasi po jetojne frikerat qe kane – Les Brown

64 – Sfidat jane ato qe e bejne jeten interesante dhe nese i tejkalojme ato kjo i jep jetes kuptim – Joshua Marine

65 – Nese do te ngrihesh vete, mundohu te ngresh dike tjeter – Booker T. Uashington

66 – Gjithmone kam qene i fiksuar me urgjencen e te berit te gjerave. Dija nuk eshte mjaftueshem, duhet te veprojme – Leonardo Da Vinci

67 – Limitet jetojne vetem ne mendjen tone. Por nese perdorim imagjinaten, mundesite tona jane te pafundme – Jamie Paolinetti.

68 – Merre jeten ne dore, dhe shiko ç’ndodh? Nje gje e tmerrshme, askush per t’u fajesuar – Erica Jong.

69 – Çfare jane parate? Sukses eshte te ngrihesh ne mengjes dhe te shkosh ne darke ne krevat duke menduar se ke bere çfare ke dashur – Bob Dylan.

70 – Nuk deshtova ne test. Gjeta 100 menyra per ta bere ate gabim – Benjamin Franklin.

71 – Per te arritur sukses, deshira per sukses duhet te jete me e madhe se frika nga deshtimi – Bill Cosby

72 – Nje person qe nuk ben asnje gabim, nuk provon kurre asgje te re – Albert Ajnshtajn

73 – Nje person qe thote se nuk mund te behet, nuk duhet te nderprese personin qe po e ben ate – Proverb kineze

74 – Nuk ka trafik gjate miljeve qe ben shtese – Roger Staubach

75 – Nuk eshte kurre vone per te qene ai qe duhet te ishe – George Eliot

76 – Njeriu behet ate qe beson se mund te behet – Oprah Winfrey

77 – Me mire te vdes nga pasioni se sa nga merzia – Vincent Van Gogh

78 – Nje burre vertete i pasur eshte ai, femijet e te cilit vrapojne ne krahet e tij kur i ka duart bosh. –I panjohur

79 – Nuk eshte çfare ti ben per femijet, por çfare u ke mesuar atyre te bejne per veten e tyre, kjo do t’i beje ata te suksesshem – Ann Landers.

80 – Nese doni qe femijet tuaj t’ia dalin, shpenzoni dyfish kohe me ta – Abigail Van Buren

81 – Nderto endrrat e tua, ose ndonjeri do t’ju perdore per te ndertuar endrrat e tyre – Farrah Gray

82 – Betejat qe kane rendesi nuk jane ato per medalje ari. Betejat brenda vetes tuaj – betejat e padukshme brenda nesh jane ato qe kane rendesi – Jesse Ovens

83 – Edukimi kushton para. Por te njejten gje ben edhe injoranca – Sir Claus Moser

84 – Kam mesuar se kur dikush e mbledh mendjen, zvogelohet frika – Rosa Parks

85 – Nuk ka rendesi se sa ngadale ecen, per aq kohe sa nuk ndalon – Konfuci

86 – Kur shikon tek gjerat qe ke ne jete, gjithnje do te kesh me shume. Kur shikon tek gjerat qe nuk ke ne jete, nuk do te kesh kurre mjaftueshem – Oprah Winfrey

87 – Kujtoni se kur jo gjithnje merrni ate qe doni, shpesh eshte nje goditje e mrekullueshme e fatit – Dalai Lama

88 – Perdor kreativitetin, sa me shume ta perdoresh aq me shume do te kesh – Maya Angelou

89 – enderro shume dhe guxo te deshtosh – Norman Vaughan

90 – Jeta jone fillon per t’i dhene fund dites qe heshten per gjerat qe paten rendesi – Martin Luter King Jr.

91 – Bej ate qe mundesh, aty ku je, me çfare te kesh – Teddy Roosevelt

92 – Nese ben ate qe ke bere gjithnje, do marresh gjithnje ate qe ke marre – Tony Robbins

93 – endrrat, ne fund te fundit jane nje forme planifikimi – Gloria Steinem

94 – eshte vendi yt ne bote, eshte jeta jote. Bej ç’te mundesh me te, dhe beje per nje jete qe ti deshiron ta jetosh – Mae Jemison

95 – Do te zhgenjehesh nese deshton, por do te ndihesh i denuar nese nuk provon – Beverly Sills

96 – Kujto qe asnje nuk mund te beje te ndihesh inferior pa miratimin tuaj – Eleanor Roosevelt

97 – Jeta ka qene, eshte dhe do te mbetet gjithnje se si ne e bejme ate – Grandma Moses

98 – Pyetja nuk eshte se kush do me lere, po kush do arrije te me ndaloje – Ayn Rand

99 – Kur çdo gje shkon kunder teje, kujto qe avioni gjithmone ecen kunder eres, jo me te – Henry Ford

100 – Nuk kane rendesi vitet ne jete. Por jeta e kaluar ne vite – Abraham Lincoln