50 Rekorde Guinness dhe kuriozitete

1. Femra qe ka lindur me shume femije eshte nje ukrainase! Ajo ka lindur 69 femije, nga te cilet vetem dy i kishin vdekur gjate lindjes!

2. Femija me i rende ne bote,eshte lindur ne vitin 1954, nga italiania, Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte diten e lindjes 10,2 kg.

3. Bet’hoveni para se te kompozonte, fuste koken ne uje. Kurse Anjshtanji deri ne moshen 9 vjeç, nuk fliste normalisht.

4. I vetmi majmun qe eshte denuar nga nje gjykate e vertete, eshte Shimpanzeja Coco, ne Florida ne vitin 1984. Ky majmun, jetonte me nje te papune artist, i cili jepte spektakle te vogla ku vidhte, shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u denua me burgim te perjetshem.

5. Libri qe mban rekordin me te madh, per shitje eshte ai i Hillary Klintonit, me Librin autobiografi “Histori e perjetuar”. Ne diten e pare te hedhjes ne treg te ketij libri,ne qershor te vitit 2003,u shiten ne nje dite (rekord) 200 000 ekzemplare te tij.

6. Mbiemri me i shpeshte ne bote ne rangun nderkombetar eshte mbiemri Chang. Rreth 75 milione njerez ne Kine, kane kete mbiemer. Vendin e dyte, e ka mbiemri Smith ne Angli. Rreth 800 000 veta e kane kete mbiemer.

7. Kazinoja me e madhe e botes, gjendet ne MGM – HOTEL, ne metropolin e Las Vegasit: Ne nje siperfaqe afersisht 16 000 kuadrat meter, gjenden pothuajse 3500 automate te lojrave te ndryshme dhe 165 tavoline loje.

8. Biblioteka me e madhe ne bote, gjendet ne kryeqytetin amerikan, Uashington. Kjo biblioteke u ndertua ne 24 Prill 1800. Ne te gjenden 107 milione shkrime te te gjitha arteve.

9. I vetmi elefant ne bote, qe flet eshte pjesetar i nje cirku rus. Ky elefant, mundet te thote, deri ne 20 fjali. Elefanti ka jetuar, qe kur ka lindur mes njerezve dhe ka arritur te artikuloje tinguj njerezor.

10. Burri me i shkurter ne bote eshte Gul Mohammed, nga India. Pas matjeve te bera me 19 qershor 1990 ne Spitalin Rahm Manohar te New Delphit (Indi), u arrit, se ai eshte vetem 57 cm dhe mban deri me sot rekordin.

11. Si gruaja me e vogel ne bote, deri me sot eshte konsideruar Pauline Musters, e lindur ne 26 nentor 1876 ne Hollande. Mbas lindjes se saj, ajo ishte vetem 30 cm. Ne moshen 9-vjeçare, ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetem 1,5 kg dhe ne moshen 19 vjeçare, ajo arriti vetem ne 61 cm e gjate.

12. Shteti qe konsumon me shume buke ne bote, eshte Turqia. Llogaritjet tregojne se mesatarja e çdo personi ne perdorimin e bukes arrin ne 199,6 kg.

13. Pijanecet me te shumte ne bote jane ne Irlande. Çdo personi, i takon te pije mesatarisht 12,3 liter pije alkoolike, vere, birre, etj.

14. Duhanxhinjte me te shumte ndodhen ne Kine. Ne Kine jane shitur 1,69 bilione cigare (me shume se ne çdo vend tjeter). Ne gjithe boten, jane shitur 5,5 bilione cigare.

15. Operacioni me i gjate ne bote ka zgjatur 96 ore gjithsej. Ka nisur ne daten 4 deri ne daten 8 shkurt te vitit 1951, ne nje spital te Chikagos. Pacientja Getrude Lewandowski, mbas operimit kishte reduktuar peshen e saj gjate ketyre 96 oreve, nga 280 kg ne 140 kg.

16. Rekordin per gjatesi per grate, e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo tashme ka vdekur, por rekordi nuk eshte thyer akoma. Ajo ishte 2 meter e 48 cm. (Ka vdekur me 13 shkurt 1982).

17. Rekordin, per grate me peshe me te rende mban amerikania, Rosalie Bradford. Ne janarin e vitit 1987, ajo arriti dhe kulmin e peshes se saj me 544 kg.

18. Doktori me i ri ne bote eshte Balamurali Ambati, i lindur ne Amerike me 29 korrik 1977. Ai u diplomua, ne Maunt Sinai SChool of Medicine in New York City me 19 Mai 1995 ne moshen 17 vjeçare.

19. Binjaket me te rende ne bote, jane vellezerit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe qe vdiq ne vitin 1979,) me te vellane Benny LLoyd,po i lindur ne vitin 1946 dhe qe vdiq ne vitin 2001. Ata peshonin pas moshes 6-vjeçare, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg.

20. Si mamaja me e vjeter ne bote deri me sot mbahet Rossana dalla Corte, e cili lindi me 18 korrik 1994, ne moshen 63-vjeçare nje djale.

21. Sipas studimeve me te fundit nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore gjate gjithe jetes se tij duke u rruajtur e qethur.

22. Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore. Nderkohe qe shpejtesia e te tjerave eshte shume here me e vogel.

23. Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

24. Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

25. Ne nje nate te kthjellet sipas astrologeve amerikane çdo njeri mund te shoh jo me pak se rreth 2000 yje me sy te lire.

26. Vetem mushkonjat femra piskojne, nderkohe qe mushkonjat e seksit mashkull duan te “sorrollaten” ne zona te ndotura si keneta, etj.

27. Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe. Sipas dietologeve eshte me mire qe limoni te konsumohet i shtrydhur ne uje.

28. Shteti me me teper rruge te asfaltuara ne te gjithe boten eshte Franca. Madje kjo eshte shenuar edhe ne rekordey Gines.

29. Nje shqiponje mund ta shohe prene e saj qe 3000 metra larg, nderkohe qe kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe

30. eshte vertetuar qe asnje person nuk mund te teshtije pa i mbyllur syte. Shkencetaret kane bere edhe eksperimente per kete dhe kane arritur ne perfundimin se eshte e pamundur.

31 . Nga barku i vajzes 20-vjeçare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor “topi” nga qimet e flokeve te saj te cilat i kishte gelltitur. Ai ishte i rende 2,5 kg. Operimi u realizua ne mars 1985.

32. Kompjuterat modern jane ndertuar duke u bazuar ne sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit te nje zvarritesi.

33. Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25 000 here ne dite. Kurse rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plehrave.

34. eshte vertetuar qe mundesia per te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000. Kur ndodh te gjithe njerezit nuk duhet te kene gjera te hekurta ne duar.

35. Mjalti mund te qendroje pa u prishur 3000 vjet dhe per kete arsye dylli i mjaltit perdoret per procesin e mumjazimit

36. Video-lojerat i bejne femijet e trashe dhe agresive, nderkohe qe perdorimi i teper i kompjuterit orar pa orar u demton atyre qetesine nervore.

37. Shtepiaket tradhtojne burrat virtualisht. Ato jane te kenaqura me aktivitetin e tyre fizik dhe kerkojne nga “miku” i internetit kenaqesi shpirterore.

38. Rekordin e martesave e ka thyer nje 85-vjeçar i cili eshte martuar plot 130 here. Ngjarja e pazakonte ka ndodhur ne Kenia ku Ancentus Akuku ka deklaruar, se i eshte dashur shume mund, dhe diktature per te patur familje te lumtur.

39. Nje amerikan kaloi nje jave ne burg per arsye se tre femijet e tij te vegjel ishin djegur nga dielli gjate pushimeve ne plazh.

40. Ndertimi i Shtepise se Bardhe ne Amerike filloi ne vitin 1792. Ne vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e pare “qe jetuan aty”.

41. Lotet eshte zbuluar se kane efekt qe te zhdukin bakteret dhe te mbrojne syte nga infeksionet.

42. Ne gjuhen e njeriut gjenden 100 lloje damaresh per te shijuar. Ne sy gjenden 130 milione qeliza shikimi.

43. Krokodili, eshte e vetmja kafshe qe vazhdon e zgjatet deri ne diten e fundit te ekzistences, centimetrat e saj ndryshojne nga muaji ne muaj.

44. Titaniku eshte anija qe konsiderohet si anija e pare gjigante ne bote. Kapaciteti ka qene 46000 ton me gjatesi 268 m dhe lartesi 53 m. Mund te udhetonin 1343 udhetare.

45. Kenga me e gjate ne boten e muzikes mbahet Himni Sovjetik,i perbere nga 65 strofa. Ne maj te vitit 1987,nje moderator kanadez mendoi ta shtonte himnin i cili brenda pak javesh rekordi arriti ne 689 strofa.

46. Nga nje operacion ne temth qe ju be nje pacienti ne Londer kirurget hoqen afro 230530 gure te veckel, nga temthi i tij me madhesi 1,5 deri 15 milimetra.

47. Truri me i vjeter ne bote eshte gjetur nga arkeologet ne Torfmoor ne Florida. Truri i perkiste nje femre e cila kishte jetuar afersisht 8000 vjet me pare.

48. Poezia me e gjate ne bote u perfundua mbas 30 vitesh pune nga shkrimtari Jose´ Rumanzo nga Ecuador. “Perusia”, perbehet nga 7 volume, me 5000 faqe gjithsej, dhe nga 230 000 rreshta.

49. Syri i nje struci eshte me madh se truri i tij, nderkohe qe ne trurin e maceve ka me shume se 32 muskuj.

50. eshte vertetuar qe nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale. Kurse breshka mund te ece me 10 km ne ore.