Benzema shpreson per nje pjesemarrje ne Euro 2016

Lidhur me artikullin:

Shpresat e sulmuesit te Real Madrid, Karim Benzema, per te qene pjese e kombetares se Francen ne “Euro 2016”, kane marre nje shtytje, pasi nje gjyqtar ka hequr kufizimet kunder lojtarit, qe lidhen me akuzat per shantazh. Shqyrtimi gjyqesor i Karim Benzema u be te premten nga drejtesia. Ky vendim eshte hapi i pare drejt rikthimit te tij ne ekipin kombetar. Mathieu Valbuena dhe Karim Benzema se shpejti pritet te jene se bashku te Franca, duke synuar qe ta bejne te vetin Kampionatin Europian, qe luhet kesaj vere ne vendin e tyre.

Sipas avokatit te Karim Benzema, shqyrtimi gjyqesor i sulmuesit, i akuzuar per çeshtjen e shantazhit kunder Mathieu Valbuena, u hap te premten nga Gjykata e Apelit te Versajes. Kujtojme se Karim Benzema ishte vendosur ne hetim per “bashkepunim ne tentative shantazhi” dhe “pjesemarrje ne nje komplot kriminal” kunder Mathieu Valbuena qe me 5 nentor 2015. Çeshtja e heqjes se shqyrtimit gjyqesor ka vlera per momentin, sepse ajo mund te kushtezonte pjesemarrjen e Benzema ne “Euro 2016” (10 qershor – 10 korrik).

“Ne jemi duke punuar shume per te treguar pafajesine e Karim Benzema. Kjo eshte nje faza e pare. Ky vendim ngre pengesa ligjore, qe mund te ekzistojne (duke iu referuar kthimit te mundshem te sulmuesit ne “Les Blues”). Tani vendimi nuk na takon ne, – u pergjigj Sylvain Cormier, nje avokat i Benzema.

Ai, gjithashtu, tha se klienti i tij “ka mbetur nen hetim, derisa ky proces te jete perfundimtar. E perseris, ne jemi duke punuar shume per te treguar pafajesine e Karim Benzema dhe se ky eshte vetem nje hap i pare i ndermarre.”

Ne dhjetor, Grsaet Christmas, nderkohe, ka njoftuar se Benzema u pezullua nga ekipi i Frances, derisa situata te ndryshoje.

“Kur gjyqtari te vendose se dosja eshte bosh, ose kur Valbuena dhe Benzema te behen perseri miq, pasi vendimit te drejtesise, atehere sulmuesi mund te rikthehet te Franca.”

Ky eshte kushti i paraqitur nga perfaqesuesi i federates per kthimin e ish-lojtarit te Lyon ne kombetaren e “gjelave”. Tashme, akuza ka ndryshuar, nga shantazh ne konspiracion kriminal. Dhe rrethanat e Benzemase perballe kushtezimeve ligjore jane lehtesuar.