Donald Lu kritikon serish: “Politikanet shqiptare jane arrogante”

Lidhur me artikullin:

Ambasadori amerikan Donald Lu eshte treguar edhe nje here i hapur dhe drejtperdrejte ne mesazhet e tij kur tha se ka ardhur koha qe politikanet te degjojne zerin e popullit dhe te shohin se sa shqetesues mbetet niveli i korrupsionit ne rradhet e politikes, gjyqtareve dhe prokuroreve.

“Problemi me i madh i korrupsionit mbetet tek udheheqesit e partive politike, prokuroret, gjykatesit dhe doganieret.

Donald Lu: “Kam pasur nje diskutim me nje politikan qe pretendonte se populli shqiptar nuk mund ta kuptoje ne te vertete debatin per reformen ne drejtesi. Sinqerisht kjo eshte tipike per arrogancen e politikaneve dhe elites shqiptare qe besojne se vetem ata jane te zgjuar mjaftueshem per te kuptuar se cfare po ndodh ne shoqerine shqiptare.

Nuk habitem aspak nga ky perfundim, ai tregon se populli shqiptar e kupton me vertet se cfare po ndodh me korrupsionin ne vendin e tij. Ka ardhur koha qe politikanet ta degjojne”, tha Lu ne takimin ku u prezantuan rezultatet e sondazhit per korrupsionin.
Ai eshte shprehur i prekur nga historia e nje gruaje”.

“Gruaja e dhunuar gjeti me shume vuajtje nga drejtesia. Gjykata burrit kriminel i dha pasurine dhe femijet . Korrupsioni po shkaterrron jeten e qytetareve te vendit. Te fortet bejne drejtesine te varfrit jane viktima. Nje politikan me tha “populli s’e kupton”.