1

Femrat ne Iran para vitit 1979 (Foto)

Nga minifundet ne burka. Ne vitin 1979 ne Iran filloi revoluciani Islamik qe ndryshoi gjithcka. Deri ne ate vit Irani ishte nje shtet laik dhe femrat kishin lirine e tyre sidomos ne te fjalen e lire dhe ne veshje. Por pas ketij vit femrat ne Iran humben pothuajse gjithcka. E vertetojne me se mire koperitnat e revistave te modes perpara vitit 1979 te mbledhura nga portali boredpanda qe tregon nje fytyre tjeter te ketij shteti. Mode ekstravagante, minifunde, modele te ndryshme flokesh qe tregojne se si ka qene jeta ne Iran. Tashme kane kaluar pothuajse 40 vite dhe asgje nuk eshte si me pare.