Franca fiton fale Pogba. Portugalia dhe Belgjika me goleada

Lidhur me artikullin:

Franca hodhi nje hap gjigant drejt objektivit per kualifikimin direkt ne fazen finale te “Rusi 2018”. Gjelat mposhten 0-1 Holanden ne “Amsterdam Arena” fale golit te Paul Pogba me nje goditje te fuqishme nga distanca ne minuten e 30-te. Pavaresisht perpjekjeve te “tulipaneve” per te shmangur humbjen “gjelat” rezistuan pa pesuar deri ne fund, fale edhe nje paraqitjeje fantastike te Hugo Loris.

Ruajti hapin e Francen ne Grupin A edhe Suedia, qe kaloi lehtesisht ne Solna, Bullgarine me rezultaton 3-0. Ne minuten e 39-te Toivonen i hapi rruge suksesit te nordikeve, qe ne fund te pjeses se pare shenuan serish me Hiljemark duke shkuar ne dhomat e zhveshjes ne epersi te dyfishte. Ne minuten e 58-te Nilsson-Lindelof i dha godotjen perfundimtare Bullgarise, qe pesoi humbjen e dyte radhazi duke rreshkitur ne vendin e parafundit. Surprizen e mbremjes e beri Luksemburgu, qe edhe pse luajti nga minuta e 44-ert me nje lojtar me pak barazoi 1-1 me Bjellorusine. Goli i Savitskyt dha pershtypjen e nje fitoreje te thjeshte per vendasit, por ne te 85-en Joakim ktheu baraspeshen, me miqte qe bene mrekulline duke marre nje pike ne kete transferte.

Zvicra leshoi ndaj Andorres, duke i shenuar vetem dy gola skuadres me te dobet te Grupit B. Per perfaqesuesen Helvete ne pjesen e pare realizoi Fabian Shar, ndersa ne fraksionin e dyte Mehmedi i coi shifrat ne 2-0. Cuditerisht ne kohen shtese Martinez befasoi skuadren e Petkovic, por vetem kaq sepse nuk pati me ndryshim tjeter rezultati.

Portugalia uli me kembe ne toke Ishujt Faroe, duke fituar me rezultatin e thelle 0-6. Ne kete sfide shpertheu Andre Silva me nje tregolesh ne minutat 12, 22 dhe 37-te. Nuk mund te mungonte ne listen e golashenuesve Cristiano Ronaldo, qe mbylli llogarite me Ishujr Faroe ne minuten e 65-te. Ne kohen shtese shenoi edhe Joao Mouronho, ndersa para vershellimes se fundit te gjyqtarit vulosi rezultatin ne 6-0 Cancelo.

Mori fitoren e pare ne Grupin B Hungarisa, qe kaloi me reuzltatin 0-2 Letonine. Per hungarezet zhbllokoi takimin Gyorcso qe ne minuten e 10-te, ndersa Szalai ne te 77-en shuajti shpresat e vendasve per rezultat pozitiv.

Ne Grupi H Belgjika nuk pari meshire ndaj Gjirbaltarit, kundershar te cilin e detyroi ta nxirrte plot gjashte here topin nga rrjeta. Pa u mbushur nje minute loje per vemdasit shenpi Benteke, ndersa ne te 19-ten gjeti rrugen e rrjetes Witsel. Benteke realizoi golin e dyte personal ne fund te pjeses se pare, ndersa ne fraksionin e dyte shenoi emrin nelisten e goashenuesve Mertens. Belgjika nuk u ndal me kaq, sepse ne te 56-ten Benteke e coi rezultatin ne 5-0, ndersa golin e fundit e shenoi Eden Hazard. Nuk ndalet ne kete grup as Greqia qe mposhti 0-2 Estonine. Perfaqesuesja helene kaloi ne avantazh me Torosidis ne minuten 2-te, ndersa ne pjesen e dyte Stafilidys vulosi fitoren e miqve.

Nje dygolesh i Dein Dzekos ktheu te fitorja Bosnje Hercegovinen ndaj Qipros. Sulmuesi i Romes realizoi fillimisht ne minuten e 70-te pas asistit te Pjanic, ndersa gjeti edhe golin e qetesise ne te 81-en.