Frank Sinatra, Greta Garbo spiune te CIA??? Ja te famshmit qe kane qene spiune

Lidhur me artikullin:

Spiunet njihen pergjithesisht si njerez qe ruajne fort anonimatin, por ajo qe eshte gati e pabesueshme eshte se po, mund te kete edhe spiune te famshem.

Shpesh agjencite e spiunazhit perzgjedhin njerez te famshem dhe te fuqishem, per te perfituar nga lidhjet dhe influencat e tyre.

Njihuni me spiunet me te famshem ne historine boterore.

frank sinatra

 

Frank Sinatra

Sipas vajzes se tij, Tina, shpesh Sinatra ka bere favore per CIA-n. Ai nuk eshte nje spiun ne kuptimin tradicional, por ka vepruar si nderlidhes i fshehte per ta.

Cary Grant

Aktori joshes mendohet se punonte si operativ per qeverine britanike ndersa jetonte dhe punonte ne Hollywood.

Marlene-Dietrich-celebrity-spy-445x600

Marlene Dietrich

Aktorja e famshme gjermane e njohur per bindjet e saj kunder Hitlerit gjate regjimit nazist. Sipas FBI dyshohej se ajo ishte spiune gjermane.

Harry Houdini

Artisti iluzionist mendohet se kryente rolin e nje operative ne sherbim te forcave aleate si Sherbimi Sekret ne SHBA.

Sterling Hayden

Aktori tipik i filmave klasike ishte nje opertiv i fshehte per SHBA.

Lucky Luciano

gangsteri i famshem amerikan ishte rekrutuar nga zyra e Sherbimeve Strategjike per te gjetur informatore naziste ne SHBA.

greta-garbo

Greta Garbo

Ylli i Hollivudit, e nominuar per 4 çmime “Academy Awards” mendohet se ka punuar si spiune britanike gjate luftes se Dyte Boterore.

Moe Berg

Moe Berg ishte nje lojtar profesionist bejsbolli dhe sherbeu si informator i SHBA gjate kohes qe qendronte ne Japoni.

Roald Dahl

Shkrimtari i dashur i femijeve ishte bashkepunetor i agjencise se spiunazhit britanik. Ai joshte zonjat amerikane,i fuste ne krevat dhe u merrte informacion per burrat e tyre.

Julia Child

Kuzhinierja e njohur jo vetem per gatimet e shijshme por edhe si oficere e zbulimit gjate Luftes se Dyte Boterore duke krijuar kanale komunikimi me vende aleate si Kina