Golden Globe. Leonardio DiCaprio tashme e ka nje shans per Oscar

Lidhur me artikullin:

Eshte mbajtur ceremonia e 73-te e ndarjes se çmimeve per me te miret e filmit dhe televizionit, Golden Globes. Kjo ceremoni cmimesh quhet gjithashtu dhe si barometer per dhenien e cmimeve prestigjioze, Oscar.

Ne nje ceremoni luksoze e te gjate, ku befasia ka qene fituesi i çmimit kryesor per filmin me te mire te vitit 2015, e qe eshte zgjedhur ‘The Revenant’ i Alejandro Gonzalez Inarritu.

Inarritu gjithashtu eshte zgjedhur si regjisori me i mire ndersa po per kete film ka fituar çmimin kryesor si aktori me i mire Leonardo DiCaprio.

Filmi me i mire – Drame
The Revenant

Aktori me i mire ne nje film – Drame
Leonardo DiCaprio – (The Revevnant)

Aktorja me e mire ne nje film – Drame
Brie Larson (“Room”)

Filmi me i mire -Komedi ose muzikal
“The Martian”

Aktorja me e mire ne nje film – Komedi
Jennifer Lawrence (“Joy”)

Aktori me i mire ne nje film – Komedi ose Muzikal
Matt Damon (“The Martian”)

Regjisori me i mire
Alejandro G. Iñárritu (“The Revenant”)

Aktori me i mire ne rol dytesor
Sylvester Stallone (“Creed”)

Aktorja me e mire ne rol dytesor
Kate Winslet (“Steve Jobs”)

Filmi me i mire i huaj
“Son of Saul”

Skenari me i mire
Aaron Sorkin (“Steve Jobs”)

Muzika me e mire origjinale
Ennio Morricone (“The Hateful Eight”)

Kenga me e mire origjinale
“Writing’s on the Wall” – Sam Smith – “Spectre”

Filmi me i mire i animuar
“Inside Out”

Tv seriali me i mire– Drame
“Mr. Robot”

Seriali me i mire– Komedi
“Mozart in the Jungle”

Filmi me i mire televiziv oe serial i shkurter
“Wolf Hall”

Aktorja me e mire ne TV Serial – Drame
Taraji P. Henson (“Empire”)

Aktori me i mire ne Tv Serial – Drame
Jon Hamm (“Mad Men”)

Aktori me i mire ne Tv Serial – Komedi
Gael Garcia Bernal (“Mozart in the Jungle”)

Aktorja me e mire ne TV Serial – Komedi
Rachel Bloom (“Crazy Ex Girlfriend”)

Aktorja me e mire ne seri te limituar ose film televiziv
Lady Gaga (“American Horror Story: Hotel”)

Aktori me e mire ne seri te limituar ose film televiziv
Oscar Isaac (“Show Me a Hero”)

Aktorja me e mire ne rol dytesor ne nje Tv serial
Maura Tierney (“The Affair”)

Aktori me i mire ne nje Tv serial
Christian Slater (“Mr. Robot”)