1

Grushti i Shtetit ne Turqi. Si filloi dhe si mbaroi (Foto)

Turqia dje ne mbremje dhe deri sot ne oret e para te dites ka kaluar nje situate shume te tensionuar ku nje grup ushtarakesh te larte tentuan te benin nje grusht shteti. Tanke dhe ushtare te shumte ishin dje ne mbremje ne rruget e Stambollit dhe Ankarase. Avione dhe helikoptere ushtarake fluturonin ulet ne mbremjen e djeshme.

Por thirrja e presidentit Erdogan qe populli te dale ne rruge dhe te mborje vendin e tij ka bere efekt. Te shumte ishin njerezit qe dolen ne rruget e Stambollit dhe Ankarase dhe iu kundervune forcave ushtarake. Ka pasur te vrare, te plagosur si nga popullsia ashtu dhe nga ushtaraket.

Ne kete foto galeri ju sjellim 40 fotografi qe tregojne se si ushtria futet ne rruget e 2 qyteteve kryesore dhe me pas me klaimin e kohes eshte populli ai qe merr situaten ne dore. Madje ata kane filluar te ndeshkojne dhe ushtaret qe ishin pjese e ketij grushti shteti.