Hamilton nuk fal. Fiton ne Suzuka duke lene pas Rosberg dhe Vettel

Lidhur me artikullin:

Pas Singaporit, Mercedes rikthehet te dominimi ne Suzuka, me Lewis Hamilton qe arriti i pari ne finish duke lene pas shpatullave Rosberg dhe Vettel, duke konsoliduar ne kete menyre kryesimin e tij.

Endrra e permbysjes ferrariste shuhet me triumfin e dyfishte te tete sezonal per Mercedes. Fiton Lewis Hamilton qe i ben gjerat te qarta me Nico Rosberg qe ne kthesen e dyte, duke e shoqeruar me xhentilese shokun e skuadres ne bar dhe duke i humbur keshtu kohe te cmuar dhe dy pozicione Sebastian Vettel qe ne nisje ishte treguar i zoti per te suprirzuar Valtteri Bottas. Duheshin plot 30 xhiro qe Nico Rosberg te riniste ndjekjen e shokut te skuadres dhe kjo ndodhi kur tanime distanca ishte shume e madhe per te shkuar ne kerkim te nje parakalimi hipotetik.Per Leeis eshte fitorja e dyte rradhazi ne pisten e Suzukes, e teta e sezonit dhe e 41 e karrierres, shifer kjo me te cilen arrin mitikun Ayrton Senna. Nje sukses qe i lejon ta coje avantazhin e tij ne klasifikim ndaj ndjekesit Rosberg ne 48 pike, kur ne loje kane mbetur gjithsej 125 pike, hendek ky goxha i madh. Vettel qe e perfundoi ne vendin e trete Cmimin e Madh te Japonise gjendet 59 pike pas britanikut ne klasifikim, por nuk mund te flitet per nje gare negative te Ferrarit pasi fakti qe ne pisten ndoshta me te veshtire te kampionatit, arrin nje tjeter pod me Vettel esghte konfirmuimi i nje sezoni pozitiv, ndersa Raikkonen perfundoi i katerti duke lene pas Bottas. Ne nje gare qe rezervoi te vetmet surpriza ne nisje spektaklin e dhuroi i riu Max Vertappen qe i dha me teper vlere performances se tij me dy manovra, parakalimin ndaj Alonsos dhe ate ndaj Sans. Per sa i perket spanjollit, kushedi se si do t’ju kete ardhur drejtuesve te Hondes kur kane degjuar deklaraten e tij pas gares me Alonsos qe u shpreh, “Ky motorr eshte si ata te GP2, me parakalojne sikur te isha e kategorise inferiore. Kjo eshte e turpshme”.