Binjaket

Te lindurit ne shenjen e Binjakeve duan te eksperimentojne dhe te ndryshojne dieten e tyre, nuk kundershtojne provimin e kuzhinave ekzotike apo te provjne gjera te reja.

 

Ata jane shume te kujdesshem me linjen e tyre e prandaj limitojne konsumin e yndyrnave.

Preferojne ushqime te lehta, te rafinuara dhe kreative dhe nuk preferojne ngopjen.

Disa keshilla

  • Mos harroni te merrni mjaftueshem protein, mish pa yndyre, peshk, veze dhe djathe jane idealet.
  • Shtoni dozat e kalciumit per te perforcuar strukturen e kockave qe nuk eshte gjithmone e forte.
  • Merrni ushqime qe permbajne klorur potasiumi (karota, bizele, pjeshke, kajsi, ananas)