Demi

Te lindurit ne shenjen e Demit jane te karakterizuar nga nje menyre e te berit te gjerave me ngadale, me nje tendence per te shijuar gjithcka.

 

Shenjes se demit i eshte asociuar goja dhe pramdaj te lindurit e kesaj shenje preferojne ushqimin e mire, tavolinen e bukur. Kane shije te rafinuar dhe kujdesen shume per anen estetike te pjatave.

Preferojne cilesine perpara sasise dhe preferojne nje garniture te pjatave shume te kujdesur. Edhe menyra se si eshte shtruar tavolina apo si eshte mobiluar ambjenti jane elemente te rendesishem per nje dreke apo nje darke perfekte.

Shpesh pjesa e tyre e preferuar eshte embelsira qe duhet te jete perfekte. Por jo per kete heqin dore nga linjat e tyre.

Disa keshilla

  • Limitoni konsumin e embelsirave.
  • Shtoni ne dieten tuaj sulfatin e sodiumit, kripen tuaj minerale (spinaq, kunguj, lakra), per te rregulluar hidratimin.
  • Shtoni konsumimin e jodit (qe permbahet ne peshk dhe ne frutat e detit)