Virgjeresha

Te lindurit ne shenjen e Virgjereshes duan kuzhinen praktike dhe tradicionale.

 

Nuk i duan eksperimentimet dhe recetat e perpunuara dhe preferojne nje ushqim qe e njohin dhe e vleresojne. Nuk i pelqejne ushqimet pikante dhe preferojne ushqimet e lehta qe treten kollaj.

Kuzhina e tyre njihet lehte per pastertine dhe sterilizimin e cdo gjeje aty.

Mund te pelqejne te bejne konserva receli apo te tjerash.

Disa keshilla

  • Merrni me shume fruta dhe perime, si edhe ushqime te keshillueshme per zorren qe eshte pika juaj e dobet.
  • Evitoni ushqimet e renda dhe pak te tretshme, sidomos ne mbremje. Mundohuni te hani me qetesi, duke e pertypur mire ushqimin.
  • Shtoni konsumimin e sulfatit te potasiumit, kripa juaj minerale qe ndodhet ne djathe, miell integral, bajame, cikore.