Independent: “Kosova vendi i peste ne Bote qe dergon luftetare per ISIS”

Lidhur me artikullin:

Ne vendin e pare eshte Jordania me 315 persona, Tunizia eshte e dyta, Arabia Saudite e treta, Bosnja e katerta, ndersa Shqiperia eshte e 7-ta per pjesemarrje ne ISIS.

Republika e Kosoves radhitet e pesta ne listen e vendeve nga kane shkuar xhihadiste per t’iu bashkuar organizates terroriste ISIS ne Siri e Irak. Keto statistika i ka nxjerre Independent per vendet ne bote nga kane shkuar me se shumti te luftojne perkrahe grupit terrorist ISIS per vitin 2015.

Kosova , sipas Independent, shkruan albinfo, radhitet ne vendin e peste per vitin 2015 me 83 luftetare, shkruan Express. Ne vendin e pare eradhitet Jordani me 315 persona qe shkuan te luftonin krahe ISIS-it. Ne vendin e dyte vjen Tunizia, Arabia Saudite, ndersa e treta eshte Bosnja dhe Hercegovina me 92 luftetare. Shqiperia, nderkaq radhitur ne vendin e 7-e.

Vendet me me se paku persona qe shkuan te luftonin krahe te grupit terrorist jane Kuvajti dhe Franca me 18 persona gjate vitit 2015. Pjesemarrja eshte llogaritur me numrin e popullsise.