Ja 5 lojtaret qe e merituan me shume se Messi topin e arte te Boterorit

 

James Rodriguez (Kolumbi) – Pavaresisht se ka luajtur vetem pese ndeshje ne kete turne, lojtari i Monakos shenoi gjashte here dhe fitoi çmimin Golden Boot.

Thomas Muller (Gjermani) – Perseri nje njeri i shquar ne nje turne te madh, ai e gjeti rrjeten ne pese raste dhe ishte nje kercenim i vazhdueshem per fituesit e mundshem.

Javier Mascherano (Argjentina) – E luajti cdo takim me klas dhe ne menyre te ndryshme, veçanerisht ne fazat vendimtare te takimit. Lojtar i Kompletuar dhe i pakalueshem nga asnje lojtar ne Kupen e Botes.

Manuel Neuer (Gjermani) – Ky njeri eshte definicioni i nje mbrojtesi-portier. Nuk ka hedhur asnje hap te gabuar ne te gjithe turneun, gjithashu fitues i cmimit si portjeri me i mire i turneut

Arjen Roben (Holland) – Edhe pse ka pasur disa akte simulimi, ekuilibri i Robben ne posedimin e topit dhe potenca para portes ishin faktore qe e derguan ekipin e Luis van Gal ne vendin e trete.