Ja pse Izraeli eshte i tmerruar nga Hamasi! (Video)

 

Ne tri jave luftime te pergjakshme ne Gaza, forcat izraelite jane surprizuar nga disa tunele te sofistikuara qe jane perdorur nga Hamasi, per te hyre ne territorin izraelit dhe per tu furnizuar me arme.
Shkaterrimi i ketij sistemi tunelesh eshte kthyer ne objektivin kryesor te operacioneve izraelite. Kryeministri Benjamin Netanyahu ka theksuar se pavaresisht çdo armepushimi te mundshem mes paleve, forcat e tij do te vazhdojne te kerkojne dhe identifikojne tunele.

Per te kuptuar se pse keto tunele jane kthyer ne nje çeshtje te nxehte, mjafton te shikoni kete video.

Ajo tregon nje grup ushtaresh te Hamasit te cilet duke shfrytezuar tunelin sulmojne nje baze ushtarake te Izraelit dhe vrasin nje ushtar. Ketu mund te shihni pse tunelet jane kthyer ne fokusin kryesor te Izraelit.

Ato lejojne Hamasin te kalojne kufijte izraelite dhe te kryejne sulme te papritura.