Kaos ne futbollin grek. Pezullohen te gjitha aktivitetet

Futbolli grek serish ne kaos. Federata e Futbollit te vendit fqinj ka vendosur peuzllimit e te gjitha aktiviteteve futbollistike per arsye qe nul lidhen me ate qe ndodh ne fushen e blerte. Vendimi ka ardhur nga institucioni me i larte i futbollin helen pas perfshirjes nga flaket te shtepise se presidentit te komitetit te gjyqtareve Giorgios Bikas gjate oreve te para te se merkures. Federata greke ka vendosur qe garat do te rinisin vetem atehere kur autoritet te zbulojne autoret apo autorin si dhe shkaqet qe i kane shtyre per te kryer kete akt vandal.

Vetem pak dite me pare Bikas kishte denoncuar kerceninin qe i ishte bere prane shtepise se tij nje gjyqtari te nivelit me te larte te futbollit grek.

Ne fakt ngjarja e fundit nuk eshte nje rast i paprecedent ne futbollitn grek. Edhe ne janar te 2015-es kampionatet ne Greqi u nderprene per nje jave per shkak te dhunes dhe perplasjeve konstante mes tifozerive te ndryshme.

Aktualisht kampionati grek kryesohet nga Olimpiakos, qe ka grumbulluar 7 pike me shume se Panathinaikos i vendit te dyte.