Keta jane 30 njerezit me te zgjuar te te gjitha koherave

Lidhur me artikullin:

Nga Uilliam Sidis qe hyri ne Harvard ne moshen 9-vjeçare, Leonardo Da Vinçi, Ajshtajni e deri tek Johan Volfgang Gete qe renditet i pari.

Inxhinieri elektrokimik amerikan Libb Thims perpiloi nje skeme te personave me te zgjuar te te gjitha koherave, duke u bazuar ne nivelin e tyre te IQ, pavaresisht se ky nivel eshte i diskutueshem dhe jo teper korrekt. Duke mos dashur te perjashtoje ndonje gjeni i cili mund te kishte ekzistuar pra se te shpikej testi IQ, Thims u bazua edhe ne metodologjine Cox, i cili parashikon nivelin e IQ duke u bazuar ne arritjet e çdo 10 viteve te nje personi. Thims pastaj rregulloi rezultatet e IQ te cilat ai mendon se ishin te pasakta duke lexuar veprat e tyre ne baze te gabimeve. Formulen baze te IQ e ka krijuar ne vitin 1912 psikologu gjerman William Stern, kur ka percaktuar shkallen e inteligjences si lidhje te “moshes mendore” te parashikuar dhe moshes kalendarike: Nese per shembull nje djale dhjete vjeçar ka aftesite intelektuale ne shkallen e 13-vjeçarit, atehere IQ e tij eshte e barabarte me 130 (100×13/10). Gjate testimit perdoren ushtrime te ndara sipas faktit, se si mesatarisht personat e medhenj ne moshe jane te afte ti kryejne ato. Mosha mendore percaktohet sipas ushtrimeve me te veshtira, te cilat ishte i afte ti zgjidhte personi i testuar. Si IQ mesatare quhet IQ nga 90–110. Sigurisht qe renditja e listes se meposhtme e inxhinierit Libb Thims eshte subjektive dhe hap debate.

Historia me interesante eshte e William James Sidis, i cili ne vitin 1900, vetem 2 vjeç, por dinte te lexonte shume mire anglisht (ishte me origjine ukrainase hebreje, por lindur dhe rritur ne Amerike), ndersa ne moshen katervjeçare shkruante shume mire frengjishten. Ne moshen 5-vjeçare ai shpik nje formule matematikore, sipas te ciles tregohej dita ne te cilen kishte ndonje ngjarje historike, e cila sinjalizohej sipas llogarive te bera nga djali. Ne moshen 11-vjeçare u pranua ne Universitetin prestigjioz te Harvard-it, ku çuditi pedagoget dhe studentet e tjere me teorine e tij mbi lendet e ngurta. William nuk ishte i dhene vetem pas matematikes: teksa studionte ne Harvard, fliste dhe shkruante ne 7 gjuhe te ndryshme: frengjisht, gjermanisht, rusisht, greqisht, latinisht, armenisht dhe turqisht. Aftesite dhe sukseset qe merrte gjate shkolles e kthyen ate ne nje gjeni te vertete. Gazetaret viheshin ne radhe per ta intervistuar, njerezit deshironin te dinin gjithçka mbi “metoden Sidis”, ndersa Universiteti i Harvardit krenohej me studentin e tij gjeni. Por diçka nuk shkoi ashtu siç duhet: duke filluar nga mosha 12-vjeçare, William kishte nje lloj “ezaurimi nervor”, episode te perkohshme depresive, te cilat do ta shoqerojne pergjate gjithe jetes se tij. Ai vdiq ne moshen 46- vjeçare nga nje goditje ne tru

30 Sho Yano

Sho Yano u regjistrua ne Loyola University qe ne moshen 9-vjeçare dhe u diplomua shkelqyeshem vetem tre vjet me vone, raportoi Chicago Tribune. Ai e ka nivelin e IQ 200. Yano hyri ne Universitetin prestigjioz te Mjekesise Pritzker Çikago ne moshen 12-vjeçare dhe ne moshen 21-vjeçare u be studenti me i ri i cili ka marre titullin Doktor i Mjekesise. Ai gjithashtu ka marre titullin Doktor i Filozofise ne gjenetiken molekulare dhe biologjine qelizore, sipas Los Angeles Times.

29 Dylan Jones

Dylan Jones, i cili ka nje IQ prej 200, eshte diplomuar ne moshen 16-vjeçare nga Shkolla Kolorado e Minierave, ku ai mori nje diplome ne matematike, shkenca kompjuterike, bio-inxhinieri dhe shkenca jetesore. Nje vit me vone, Jones hyri ne Universitetin e Kolorados, ku studioi neurokirurgji. Jones ka studiuar latinisht, frengjisht, spanjisht, dhe gjermanisht. Ai deshiron te mesoje edhe rusisht.

28 Edith Stern

Nje dite pas lindjes se Edith Stern, babai i saj ne nje konference per shtyp deklaroi se synon qe vajzen e tij te mitur ta formoje si nje “qenie te persosur njerezore,” raportoi Milwaukee Sentinal. Kur ajo ishte vetem 5 vjeçe, ai i ka lexuar vajzes te gjithe Enciklopedine Britanike. Ajo u regjistrua ne kolegj qe prej moshes 12-vjeçare dhe ne moshen 15-vjeçare ajo jepte mesime matematike per moshataret e saj. Ajo ka nje koeficient IQ prej 203. Ka punuar ne IBM qe prej vitit 1970 dhe ka qene e njohur per kontributet e saj te shumta ne matematiken e aplikuar.

27 Kim Ung- Yong

Kim Ung-Yong filloi te studioje qe ne moshen 3-vjeçare dhe pas nje viti ai mund te fliste 4 gjuhe te ndryshme. Ne moshen 8-vjeçare, NASA e ftoi ate te studioje ne SHBA. Niveli i larte i IQ-se se tij shenonte vlerat midis 200 dhe 210 ne matje te ndryshme. Kur ishte 16 vjeç ai u largua nga NASA dhe u kthye serish ne Korene e Jugut, ku fitoi doktoraturen per inxhinieri civile. Tani ai punon ne departamentin Chungbuk Development Corporation mbi planet e biznesit. “Njerezit prisnin nga une qe te isha nje zyrtar i larte qeveritar ose drejtori i ndonje kompanie te madhe”, thote Kim per nje te perditshme koreane ne vitin 2010. “Por nuk mendoj se me ben deshtak fakti se une nuk kam zgjedhur te jem ai qe prisnin njerezit”.

26 Sir Francis Galton

Sir Francis Galton ishte nje dijetar anglez i njohur per kerkimet e tij ne eugjenike dhe inteligjencen njerezore. Ai studio matematike ne Kembrixh dhe gjate gjithe jete se tij pati nje interes te madh ne psikologji. Sipas vleresimeve te Thims, Galton kishte nje nivel IQ rreth 200. Ai eshte vleresuar per zhvillimin e hartes moderne te motit dhe futjen e perdorimit te shenjave te gishterinjve ne punen e policise. Galton ishte kusheri me Çarls Darvin dhe u interesua ne eugjenike dhe evolucion pas botimit te “Origjines se Specieve”, ne 1859.

25 Marie Curie

Marie Curie ishte nje fizikane e kimiste polake e natyralizuar si franceze. Ajo eshte ndoshta me e njohur per kerkimin e saj ne radioaktivitet (nje term qe e shpiku ajo vete), i cili ishte instrumenti kryesor ne zhvillimin e radiografise dhe kirurgjise. Rezultatet e saj IQ variojne nga 180-200 nga matje te ndryshme. Curie ishte gruaja e pare qe fitoi çmimin Nobel, dy here ne fizike dhe pastaj ne kimi dhe gruaja e pare qe dha mesim ne Sorbonne.

24 Thomas Wolsey

Thomas Wolsey ishte burre shteti dhe kardinal anglez i shekullit XVI. Ai eshte vleresuar nga Thims te kete pasur nje IQ prej 200. A i ishte lord kancelari i Henry VIII-e dhe organizoi takimin e pare mes Henry dhe Francis I, Mbretit te Frances. Nga viti 1514 ai kontrollonte pothuajse te gjitha çeshtjet e shtetit dhe ishte jashtezakonisht i fuqishem brenda Kishes. Pak pasi ai deshtoi te anuloje martesen e Papes Henry me Catherine te Aragonit, Wolsey u arrestua per tradhti. Ai vdiq gjate rruges se tij per ne gjyq, ne vitin 1530.

23 Hugo Grotius

Hugo Grotius ishte nje jurist holandez i shekullit te XVII dhe dijetari me i njohur per kontributin e tij ne te drejten nderkombetare. Thims vlereson se ai kishte nje IQ prej 200. Ai u emerua Prokuror i Pergjithshem per krahinat e Holandes, Zeeland (rajon ne Hollande) dhe Friesland perendimor (rajon ne Hollande) ne 1607 por u internua ne Paris ne 1621, pasi u akuzua per tradhti dhe se ka marre pjese ne nje lufte politike holandeze.

22 Hypatia e Aleksandrise

Hypatia e Aleksandrise ishte nje filozofe greke e shekullit IV dhe matematicienia e astronomia kryesore e kohes se saj. Rezultatet e vleresuara mbi IQ e saj shkojne nga 170-210 ne matje te ndryshme. Hypatia ishte nen shenjester nga kritikat, per vlerat e saj pagane dhe per mesimin e filozofise vendosmerisht jo-te krishtere te Neoplatonizmit. Ajo u vra ne rruget e Aleksandrise nga nje turme fanatikesh te krishtere ne vitin 415.

21 Terence Tao

Quajtur “Moxarti i matematikes” nga koleget e tij, Tao tani jep mesime matematike ne Universitetin e Kalifornise LA (UCLA). Rezultati i tij i IQ shkon nga 211-230. Ai u bashkua me fakultetin menjehere pas fitimit te doktorates ne Princeton ne moshen 21-vjeçare dhe ne moshen 24-vjeçare ai mundi te behej profesor. Ai eshte bere i njohur edhe per kontributin e tij ne teorine e numrave dhe analizat harmonike. Terence Tao-s iu dhane 3.000.000 $ ne fillim te ketij viti, pasi ai dhe kater kolege te tjere fituan Çmimin per zbulimin e ri ne Matematike.

20 John Stuart Mill

John Stuart Mill ishte nje filozof politik i shekullit XIX dhe anetar i parlamentit britanik. Si nje student i filozofit Jeremy Bentham, Mill perkrahu utilitarizmin dhe kritikoi kontrollin e pakufizuar te shtetit. Rezultatet e IQ se tij variojne nga 180-200. Ne vitin 1859 ai shkroi nje ese mbi lirine, ne te cilen ai argumenton se liria eshte nje e drejte themelore e njeriut. Kjo ese ngjalli polemika ne miratimin e saj ne individualitet dhe lirine e fjales.

19 Christopher Hirata

I kthyer ne astrofizikan, Christopher Hirata, i cili ka nje IQ prej 225, fitoi fame ne moshen 13-vjeçare duke u bere fituesi me i ri ne Olimpiaden Nderkombetare te Fizikes ne 1996 Nje vit me vone, ai hyri ne Institutin e Teknologjise ne Kaliforni. Ne moshen 16-vjeçare ai ishte duke punuar me NASA ne nje projekt hetues mbi kolonizimin e Marsit, dhe kur shkoi 22 ai ka marre PhD e tij ne fizike nga Princeton. Ai eshte profesor i fizikes dhe astronomise ne Universitetin e Ohajos.

18 Emanuel Swedenborg

Emanuel Swedenborg ishte nje shkencetar dhe teolog i shekullit XVIII. Rezultatet e vleresuara te IQ se tij shkojne 165-210. Njohur shumicen e jetes per kontributin e tij ne shkencat natyrore, Swedenborg ka pasur nje zgjim shpirteror rreth te 50-ve te tij dhe ka botuar ate qe tani njihet si puna e tij me e famshme “Qielli dhe Ferri”, nje pershkrim i jetes se pertejme. Konsiderohet nga ana e filozofeve dhe mistikeve se pas vdekjes se tij, Seedenborg mund te vizitoje qiellin dhe ferrin nese ndjek idete e tij rreth spiritualitetit, pasi Perendia dhe Krishti erdhen tek ai ne endrra dhe vizione.

17 Ettore Majorana

Ettore Majorana ishte nje fizikan italian teorik i cili studioi masat neutrino, grimcat perberese te atomit elektrikisht neutrale, qe jane krijuar ne reaksionet berthamore. Rezultatet e tij IQ shkojne nga 183-200. Ai u be profesor i plote i fizikes teorike ne Universitetin e Napolit nje vit para zhdukjes se tij misterioze gjate nje udhetim me varke nga Palermo ne Napoli. Trupi i tij nuk u gjet. Ekuacioni “Majorana” dhe “fermions Majorana” jane emeruar pas tij, dhe ne 2006, Çmimin Majorana ne fizike teorike eshte themeluar ne perkujtim te tij.

16 Volteri

Voltaire Francois Marie Arouet, i njohur me mire me emrin e tij Volteri, ka lindur ne Paris ne 1694. Piket e vleresuara te IQ se tij variojne nga 190-200. Ai ishte nje nga shkrimtaret dhe filozofet me te medhenj te Frances, i njohur per gjenialitetin e tij satirik dhe kritiken e ashper mbi fisniket e vendit te tij. Gjate gjithe jetes se tij, Volteri energjikisht mbrojti dallimin midis shkencave natyrore dhe filozofise. Shume nga shkrimet e tij kritike ishin te drejtuara kunder filozofeve Leibniz, Malebranche, dhe Dekarti, sipas Stanford ne Enciklopedine e Filozofise

15 William Shakespeare

Poeti kombetar i Anglise dhe “Bard e Avon” William Shakespeare kishte nje IQ te llogaritur prej 210 dhe eshte konsideruar gjeresisht si shkrimtari dhe dramaturgu i madh anglishtfoles i te gjitha koherave. Lindur ne vitin 1564 ne Stratford-upon-Avon, Angli, Shakespeare jetoi ne Londer si nje aktor dhe dramaturg. Deri ne 1597, 15 nga veprat e tij ishin botuar, duke perfshire “Richard II”, “Henri VI” dhe “Shume zhurme per asgje.”

14 Nikola Tesla

I lindur ne nje dite kur kishte stuhi rrufesh (ne vitin 1856), Nikola Tesla vazhdoi te shpike aparatet me tension te larte (spirale Tesla) dhe makineri alternative. Rezultatet e vleresuara te IQ se tij shkojne nga 160-310. Ai kishte nje rivalitet intensiv me Thomas Edison gjate gjithe jetes se tij, dhe shume nga projektet e tij ishin te financuar nga JPMorgan, i cili me vone do te behej partneri i tij i biznesit. Ne 1900, Morgan investoi 150,000 dollare amerikane ne Kullen Wardenclyffe Tesla – nje sistem transatlantik komunikimit pa tel qe Tesla kurre nuk e kompletoi. Fizikani vdiq pa para ne nje dhome hoteli ne New York ne 1943.

13 Leonhard Euler

Leonhard Euler ishte nje matematikan zviceran dhe fizikan. I lindur ne 1707 dhe i edukuar ne Basel, Euler ka kaluar shumicen e karrieres se tij ne Shen Petersburg dhe Berlin. Rezultatet e vleresuara te IQ se tij shkojne nga 180-200. Euler ishte nje nga themeluesit e matematikes te paster dhe me tej zhvilloi studimin e integraleve. Ai ishte autor i “Introductio ne infinitorum analysin”, dhe veprave te tij te plota te mbushura me rreth 90 vellime. Ai kishte nje kujtese legjendare dhe mund te lexojne te gjithe “Aeneid” (legjenda e Eneides ne latinisht) fjale-per-fjale.

12 Galileo Galilei

Ishte astronomi i pare, gjeni universal, qe perdori teleskopin dhe konstatoi se Toka sillet rreth Diellit. Rezultatet e vleresuara te IQ se tij shkojne nga 180-200. e 15 shkurt u lind ne Piza dhe eshte themelues i shkencave moderne. Kur u perkul para inkuizicionit dhe mohoi njohurite e tija mbi kozmosin, Galilei ishte 70-vjeçar. Nje çerek shekulli me heret ai kishte kuptuar se Koperniku kishte pasur te drejte dhe se Toka, si edhe te gjitha planetet e tjere, silleshin rreth Diellit, jo e kunderta siç pohonte kisha duke u bazuar ne idete biblike gjeocentrike. Vdiq ne vitin 1642, nje vit para se te lindej Njutoni, qe qe ne gjendje per ta zbuluar fiziken pas planeteve dhe per ta formuluar matematikisht drejt. Vitet e fundit te jetes i kaloi ne arrest shtepiak, gjithsejt nente vite. Vatikanit iu desh shume kohe per t’ i pranuar gabimet. Gati 360 vite pas denimit nga ikuizicioni, ne nentor te vitit 1992, Galilei u rehabilitua zyrtarisht.

11 Carl Gausi

Konsiderohet te jete matematikani me i madh gjerman i shekullit te 19-te, Carl Gausi ishte nje femije mrekulli i cili vazhdoi te kontribuojne gjeresisht ne fushen e teorise se numrave, algjebres, statistikave dhe analizes. IQ e tij eshte vleresuar mes 250-300. Shkrimet e tij ishin veçanerisht me ndikim ne studimin e elektromagnetizmit. Ai nuk pranoi te publikoje asgje derisa ajo te ishte absolutisht e persosur.

10 Thomas Young

Thomas Young ishte nje mjek dhe fizikan anglez i cili kontribuoi ne fushen e vizionit, drites, fiziologjise dhe gjuhes. Ai ka arritur zbulime te rendesishme ne optike dhe anatomine njerezore. Rezultatet e vleresuara te IQ se tij shkojne nga 185-200. Ai ishte gjithashtu nje egjiptolog i cili ndihmoi te deshifroje Rosetta Stone. Nje nga zbulimet e tij me te rendesishme ishte se lentet ne syte e njeriut ndryshojne formen kur fokusohen ne objekte ne distanca te ndryshme, percaktuan shkakun e astigmatizmit. Ai ishte gjithashtu i pari mori te mireqene menyren sesi syri percepton ngjyrat.

9 William Sidis

William Sidis (frymezim per filmin “Good Will Hunting”) ishte nje femije amerikan rezultatet IQ e te cilit variojne nga 200-300 nga matje te ndryshme. Nga mosha 2-vjeçare, Sidis lexonte New York Times dhe shtypte letra ne nje makine shkrimi ne anglisht dhe frengjisht. Ai eshte pranuar ne Harvard ne moshen 9-vjeçare, por universiteti nuk e lejoi te ndiqte leksione per shkak te “pamaturise emocionale”. Ai e vazhdoi shkollen ne Tufts, derisa Harvard me ne fund e lejoi kur mbushi 11-vjeç. Gazetaret e ndiqnin kudo, dhe ai perfundimisht u be nje i vetmuar, i cili levizte nga nje qytet ne tjetrin nen emra te ndryshem, per te shmangur qendren e vemendjes. Ai vdiq ne moshen 46- vjeçare nga nje goditje ne tru.

8 Gottfried Leibniz

Gottfried Leibniz ishte nje filozof gjerman dhe logjicist i cili eshte ndoshta me i njohur per shpikjen e diferencialeve dhe integraleve. Rezultatet e vleresuara te IQ shkojne nga 182-205. Ne 1676, Leibniz themeloi nje formulim te ri te ligjeve te levizjes njohur ndryshe si dinamika, duke zevendesuar energjine kinetike per ruajtjen e levizjes. Ai kontribuoi gjeresisht ne filozofine e gjuhes me punen e tij mbi te nevojshmen dhe te mundshmen e te vertetave, boteve te mundshme, dhe parimet e arsyes se mjaftueshme.

7 Nikola Koperniku

Koperniku ishte nje matematikan dhe astronom polak i cili zbuloi modelin heliocentrik te universit ku vertetohej se dielli dhe jo toka eshte qendra e sistemit tone diellor. IQ e tij shkon nga 160-200. Libri i tij, “De Revolutionibus Orbium Coelestium”, u ndalua nga Kisha pas ai vdiq ne vitin 1543. Libri mbeti ne listen e lendeve te ndaluara lexuese per gati tre shekuj pas kesaj ngjarje.

6 Rudolf Clausius

Rudolf Clausius ishte nje fizikan gjerman dhe matematikani me i njohur per formulimin e ligjit te dyte te termodinamikes. Rezultatet e IQ se tij shkojne nga 190-205. Clausius shpiku termin “entropi” dhe zhvilloi teorine kinetike te gazeve. Ai ishte gjithashtu nje nga shkencetaret e pare qe sugjeroi se molekulat jane te perbera nga atomet, te cilat me vone parashikuan bazen e teorise se shkeputjes elektrolitike (avari e molekulave ne atomeve te ngarkuara apo joneve).

5 James Maxwell

James Maxwell ishte nje fizikan matematicien skocez i cili eshte i njohur per formulimin e teorise klasike te rrezatimit elektromagnetik. Rezultatet e IQ se tij shkojne nga 190-205 nga matje te ndryshme. Maxwell eshte kredituar me hedhjen e themeleve per teorine kuantike ku ishte nderuar nga shume njerez, duke perfshire Ajnshtajnin. Kur Ajnshtajni u pyet nese ai kishte qendruar mbi supet e Njutonit, ai u pergjigj: “Jo, une qendroj mbi shpatullat e Maksuellit.”

4 Isaac Newton

Ser Isak Njuton (25 dhjetor 1642–20 mars 1727), eshte nder shkencetaret me te mire qe ka jetuar ndonjehere. Ai njihet per ligjin e gravitetit. Me shume se çdo person tjeter, Njutoni ishte pergjegjesi per hedhjen e bazave te mekanikes klasike, optikes, dhe madje matematikes. Ne nje sondazh te vitit 2005 nga “Royal Society”, ne lidhje me shkencetarin qe ka pasur efektin me te madh ne historine e shkences, Njutoni doli se ishte me influencial se Albert Ajnshtajn. Rezultatet e vleresuara te IQ se tij shkojne nga 190-200. Ai shkroi “Philosophiae Naturalis Principia Mathematica”, ku besohet gjeresisht te jete libri me me ndikim ne fizike dhe ndoshta ne gjithe shkencen.

3 Leonardo da Vinci

Nje piktor, skulptor, arkitekt, muzikant, matematicien, inxhinier, shpikes, anatomist, gjeolog, hartograf, botanist, dhe shkrimtar, Leonardo da Vinci ishte ndoshta personi me i talentuar ne fusha te ndryshme per te gjitha kohet. Rezultatet e vleresuara te IQ se tij shkojne nga 180-220. Ai eshte nje nga piktoret me te njohur ne histori, te nderuar per inovacione e tij teknologjike te tilla si makina fluturuese, automjetet e blinduar, fuqine e e koncentruar diellore, etj.

2 Albert Einstein

Albert Ajnshtajn ishte nje fizikan teorik gjerman dhe filozof i shkences, rezultatet e IQ te se cilit arrinin vlerat e 205-225. Albert Ajnshtajn eshte shkencetari me i famshem qe ka jetuar ndonjehere. Nje prej arritjeve qe ktheu faqen e historise se shkences ishte ekuacioni E=mc2. Ai fitoi çmimin “Nobel” ne vitin 1921 per punen ne lidhje me efektin fotoelektrik. Ai zhvilloi Teorine e Relativitetit, te cilen e kishte perfunduar me kohe, por u deshen 25 vite qe te tjeret ta kuptonin. Kontributi i tij ndryshoi radikalisht pikepamjen e botes. Para Ajnshtajnit, disa gjera besoheshin si te verteta. Emri Ajnshtajn sot eshte sinonim me fjalen gjeni. Jo me kot eshte zgjedhur “Personi i Shekullit” nga revista “Time”.

1 Johann Goethe

I konsideruar nga Ajnshtajn si “njeriu i fundit ne bote qe di çdo gje”, Goethe ishte nje dijetar gjerman qe themeloi shkencen e kimise njerezore dhe zhvilloi nje nga teorite me te hershme te njohura te evolucionit. Rezultatet e IQ se tij shkojne ne 210-225 nga matje te ndryshme. Ai eshte konsideruar si nje nga figurat me te medha ne literaturen perendimore: drama e tij poetike, “Faust”, 1808 eshte ende duke u lexuar dhe studiuar gjeresisht dhe sot. Ne veper trajtohet sesi njeriu ia shet shpirtin djallit per hir te nje dashurie, dhe qe ne fakt, perben nje beteje te veshtire te gjate ndermjet njeriut dhe djallit. Ne veper do te shikoni qarte dobesite njerezore dhe kurthet djallezore dhe do te kuptoni mundimin qe i japin njeriut disa deshira djallezore.