10. Davidi i bronzte. Punuar ne vitin 1440 nga Donatello (1386 – 1466), Davidi i bronzte eshte nje nga skulpturat me te famshme te diteve te sotme. Dallon si puna e pare e pambeshtetur ne bronz te perpunuar gjate periudhes se Rilindjes dhe eshte skulptura e pare mashkull qe qendron nudo ne kembe qe nga antikiteti. Perfaqeson Davidin e ri me nje buzeqeshje enigmatike, qe pozon me kemben mbi koken e ashper te Goliathit pikerisht pasi ka vrare gjigandin. I riu rri lakuriq perveç kapeles dhe çizmeve, duke mbajtur ne dore shpaten e Goliathit. Ka shume spekulime per kohen kur eshte krijuar, por datat e sugjeruara variojne mes viteve 1420 dhe 1460, edhe pse data ekzakte nuk dihet

Keto jane 10 skulpturat me te bukura ne Bote (Foto)

Ne kete fotogaleri do tju paraqesim 10 skulpturat me te bukura ne Bote te vleresura nga specialiste te ndryshem.