Kjo grua fiton shume para duke shitur batanije te cilat i thur pa shtiza

Keto batanije te medha thuren nga 27 vjeçarja Anna Marinenko.

Dyqani i saj ne Etsy eshte shume i famshem me mbi 50,000 “admirues” – njerez qe e kane pelqyer dyqanin e saj. Dyqani gjithashtu ka mbi 80,000 ndjekes ne Instagram dhe 28,000 ndjekes ne Facebook me fansa nga e gjithe bota.

Ajo ka fituar kaq shume popullaritet dhe tanime ajo ka website-in e saj personal.

Marinenko eshte nga Kiev, Ukraine, dhe filloj te thurte batanije perpara nje viti me duart e saj ne vend te shtizave pasi gjeti nje rrote te madhe leshi merino.

batanije1

“Nje dite une pashe nje material jo te zakonte i cili menjehere zgjoi imagjinaten time,” ka thene ajo.

“Une nuk kam shtiza per te thurur, keshtuqe vendosa te thur duke perdorur duart e mia.”

Batanija qe ajo beri kishte qepje gjigante.

Marinenkos i pelqeu estetika – nje batanije e lehte dhe e bute qe e beri thurjen objektivin kryesor – dhe ajo vendosi te blinte me shume tura.

“Nuk eshte nje teknike e re,” ka sqaruar ajo, por ishte krijimi i dyqanit te saj te sukseshem Etsy, ku ajo tanime tarifon rreth $900 per nje nga batanijet e saj gjigande dhe luksoze.

Edhe pse ajo nuk tregoi se ku i merrr rrotullat apo sa kushtojne ato, ajo tha se çdo batanije i kushtonte asaj goxha kohe dhe para per t’u realizuar.

batanije2

Ne website-n e saj, Marinenko shet tura ne gjashte ngjyra te ndryshme ku per nje rrotull mund te paguash $60 deri ne $109, te cilat mund te bejne nje batanije rreth 80 apo 127 cm te gjate – me te njejtat permasa si batanija e vogel e Marinenkos qe kushton $295.

Batanija e saj me e madhe eshte 152 cm e gjate dhe afersisht 213 cm e gjere.

Ohhio nuk eshte i vetmi ne kete biznes batanijesh gjigande ne Etsy, por ai eshte nje nder me te famshmit. Komentuesit ne faqen e saj jane te pafundem.

batanije3

“Kjo eshte e mrekullueshme majde dhe bashkeshorti im, i cili filloj te tallej per permasat e tij, rri me te gjithe kohes,” ka komentuar nje blerese. “eshte batanija me e mire me te cilen mund te mbulohesh.”

“Une e bleva kete si nje dhurate per gruan time dhe ajo e pelqen shume,” ka thene dikush tjter. “Eshte luksoze, shume e bute dhe duket shume bukur.”

Ajo shpreson qe nje dite te kete dyqane kudo ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe qytetet e Europes. Nese popullariteti i saj eshte nje tregues, Marinenko eshte rruges per te arritur kete nivel suksesi.

Ky artikull u publikua se pari tek www.businessmag.al