Kodi sekret i kenaqesise femerore

 

Dy fjale qe meshkujt urrejne jane ‘Mos’ dhe ‘Ndalo’, por ndryshon nese i vendosni bashke.
Per meshkujt qellimi eshte te mos arrijne nje orgazem te shpejte, ndersa per femrat gjerat jane pak me te komplikuara. Shpesh, shume prej tare pyesim veten cili eshte sekreti i nje orgazme te shpejte dhe te shpeshte. Kerkimet e sotme kane eksperimentuar dhe dale ne disa perfundime, te cilat jane shume ndihmuese per te gjitha femrat.

Çliro mendjen
Per çfare mendon perpara apo gjate seksit? Disa kerkues holandez kane zbuluar qe me e rendesishmja gjate aktit seksual eshte ajo qe kalon neper mendjet tona sesa ne trupin tone. Bazuar ne eksperimentin e tyre, kane regjistruar me ane te nje skaneri cerebral, disa aktivitete te trurit qe ndikojne ne ereksion.
Rezultati: Nderkohe qe meshkujt kerkojne stimulim fizik, femrat e kane stimul mendor. Ju duket e veshtire? Mendo per holandezet te cilat ia kane dale ne nje laborator.
Keshilla: Çlironi mendjen nga çdo gje, nga çdo stres sepse ka momente te tjera per te menduar dhe mendo vetem per ate qe. te eksiton me shume ne ate moment. Stimuloni veten me mendimet e tuaja erotike.

Nise me pije
Perveç perkedheljeve, nje dolli eshte preliminari me i mire. Kush pi disa gota vereshampanje, i rritet deshira per seks dhe shton ereksionin vaginal.
Keshilla: E mira eshte te mos teprohet me alkool deri ne dehje pasi mund te rrezikoni t’ju zere gjumi.
Rezultati: Nje dolli e perbashket ju afron me shume dhe stimulon imagjinaten.

Mesoji te te prekin
Femrat arrijne orgazmen me shpejt me masturbim sesa me penetrim. Kjo eshte nje e vertete e vertetuar shkencerisht. Ndaj, me e mira qe mund te beni perveçse te prekni veten, eshte ta mesoni ate t’ju preke aty ku ju pelqen me shume (dhe per kete nuk ka turp). Nese e doni mashkullin tuaj gjithçka eshte me e thjeshte. Dashuria eshte nje ndihmuese e madhe ne sasine e orgazmave tuaja. Sa me e perfshire te ndiheni ne lidhjen tuaj, aq me te medha jane mundesite e orgazmave te shpeshta. Kjo funksiono edhe per mashkullin. Shpesh dhe atyre u ndodh qe ta ndjejne me shume çastin kulminant ne nje marredhenie, nese jane vertete te dashuruar me ju.

Keshilla: Dashuroni dhe behuni te dashuruara.
Rezultati: Te dy perfundojne te kenaqur ne shtrat.

Eksitohu nga ai
Valet e eksitimit, rrahjet e zemres se tij mbi tenden, frymemarrja e cila veshtiresohet, jane shenjat nje kenaqesie te plote. Ne momentin qe ju i ndjeni nga ai duhet t’i shijoni dhe te jepni te njejtin mesazh kenaqesie. Fakti qe juve eksiton kjo situate, do te thote qe edhe mashkullin tuaj do ta kenaqte nje gje e tille nga ana juaj.
Keshilla: Tregoja me fjale kenaqesine.
Rezultati: Do jeni ne harmoni te paimagjinueshme me njeri-tjetrin.

Syri ben pjesen e tij
Vajzat te cilat kane terheqje fizike nga mashkulli i tyre e kane me te lehte te kenaqen ne shtrat. Kjo nuk do te thote me patjeter qe i dashuri juaj duhet te jete Brad Pitt, por ne syte tuaja ai duhet t jete seksi.
Keshilla: Kerkojini atij te mbaj pamjen qe ju pelqen me shume, apo detajin me te pelqyer nga ju.
Rezultati: Nga kendveshtrimi ju ai do behet me seksi dhe e rendesishmja eshte qe juve t’ju duket me i miri.

Vaginale apo me penetrim?
Sigmund Frojd ka hamendesuar se per nje femer e cila arrin te kete orgazma me ane te penetrimit eshte shenje maturie. Ndersa ne vitet ’50 Alfrerd Kinsey i kushtoi teper vemendje stimulimit te klitorit. Te gjitha keto perfundime tregojne se trupi i nje femre ka dy lloje kenaqesish: Me penetrim dhe me stimulim klitori.
Keshilla: Gjate aktit seksual stimuloni klitorit tuaj.
Rezultati eshte ai qe ka rendesi dhe jo menyra sesi arrihet.

Tri gjera qe ndoshta nuk i dinit

1. Orgazma zgjat 10-20 sekonda
Keshtu 27% e femrave kane kete kenaqesi, por 3% nuk e kane fatin t’i zgjase kaq shume, kesaj pakice i zgjat 5-10 sekonda.

2. Sa me shume orgazma, aq me shume ulet ndjeshmeria erotike nga stimulimet
Kjo do te thote se sa me shume orgazma te keni, aq me shume ulet ndjeshmeria dhe rritet pritshmeria. Me praktiken do te gjeni plot kenaqesi te reja.

3. Dhimbja e kokes eshte arsyeja me e mire per te bere seks
Seksi eshte çliruesi i 50% te dhimbjeve trupore. Stop ilaçeve, thjeshte merrni partnerin tuaj ne vendin te tyre.