Miliarderet qe ndikojne ne politiken amerikane

Lidhur me artikullin:

Ne epoken e donacioneve te shumta per “super PAC” (organizata, ku anetaret e saj kontribuojne dhe dhurojne fonde ne fushata politike) dhe organizatave politike jofitimprurese, miliarderet po lidhen gjithnje e me shume me politiken.

Retorika e tyre dhe parate qe zoterojne luajne nje rol te madh ne formimin e peizazhit politik te vendit, si ne menyre publike ashtu dhe prapa dyerve te mbyllura.

“Washington Post” perpilon listen me 10 miliarderet me me ndikim ne politike, te cilet po luajne fort ose po kercenojne se do te luajne fort ne fushaten e 2016-es.

 

10.George Soros, 26 miliarde $

george-soros

Investitori 85 vjeçar amerikan, i lindur ne Hungari dikur tha se largimi i George W. Bush nga presidenca george-sorosishte “fokusi qendror” i jetes se tij, ne menyre specifike ai kritikonte luften ne Irak. Perpjekja per te mposhtur Bushin ne zgjedhjet e vitit 2004, motivoi Sorosin qe te behej nje nga donatoret kryesor te Partise Demokratike. Atehere dhuroi 1 milion $ per legalizimin e marijuanes ne Kaliforni dhe 1 milion tjeter per te rizgjedhur presidentin Obama dhe ishte bashkekryetar i komitetit te financave per nje super Pac per financimin e Hillary Rodham Clinton ne garen e 2016-es. Soros njihet per favorizimin e grupeve te bazes dhe ne menyre te vazhdueshme duhet te luftoje me thashethemet se qendron ne menyre te fshehte pas levizjeve me te medha progresiste, si protestat e Occupy Wall Street dhe Black Lives Matter.

 

9.John Joe Ricketts 1.6 miliard $

WASHINGTON, DC - APRIL 10: Joe Ricketts speaks during the premiere of "The Conspirator" presented by The American Film Company, Ford's Theatre and Roadside Attractions at Ford's Theatre on April 10, 2011 in Washington, DC. (Photo by Kris Connor/Getty Images for Roadside Attractions)
WASHINGTON, DC – APRIL 10: Joe Ricketts speaks during the premiere of “The Conspirator” presented by The American Film Company, Ford’s Theatre and Roadside Attractions at Ford’s Theatre on April 10, 2011 in Washington, DC. (Photo by Kris Connor/Getty Images for Roadside Attractions)

Ne Çikago, 74-vjeçari themelues i TD Ameritrade njihet si patriarku i familjes qe zoteron Cubs (skuader basebolli). Ndersa ne radhet e Partise Republikane, ai njihet si njeriu i cili parashikoi te shpenzonte 10 milione dollare ne vitin 2012 per te lidhur presidentin Obama me ish-pastorin kontrovers te Obames, The American Film Company, Ford’s Theatre, and Roadside Attractions Present the Premiere of Robert Redford’s “The Conspirator” – ArrivalsJeremiah Wright. Ricketts zyrtarisht eshte i pavarur, por ai dhe bijte e tij jane perfshire shume ne politiken republikane. Ne vitin 2010, Ricketts zhvilloi nje fushate te suksesshme per ta. Njeri prej djemve te tij, Todd, bashke kryetar i organizates per mbledhjen e fondeve te Scott Walker. Djali tjeter, Pete, eshte aktualisht guvernatori republikan i Nebraskas ne mandatin e tij te pare. Vajza e tij vetme, Laura, eshte gjithashtu shume aktive ne politike. Vete Joe ka qendruar gjithmone jashte zgjedhjeve primare per t’i ruajtur te hollat per zgjedhjet e pergjithshme.

 

8.Rupert Murdoch 11,5 miliarde $

Ruperty-murdoch

Manjati amerikan 84-vjeçar i lindur ne Australi i njohur me se shumti per zoterimin e “News Corp”, kompania e dyte me e madhe e mediave ne bote. Ne Shtetet e Bashkuara, portofoli i tij perfshin Wall Street Journal, New York Post dhe Fox News. Pikepamjet politike per mbrojtjen e tregut te lire dhe Ruperty-murdochprirjet liberale veshtire te injorohen: Nga njera ane, ai i dhuroi ne fushaten e rizgjedhjes se Hillary Rodham Clinton dhe mbeshtet reformen gjitheperfshirese te emigracionit. Nga ana tjeter, ai ka dhuruar kolektivisht miliona Shoqates se Guvernatoreve Republikane dhe Dhomes amerikane te tregtise pro-biznes dhe ndikimi i Fox News ne te djathte eshte i madh. Ne vitin 2012, ai kritikoi fushaten e kandidatit republikan per president Mitt Romney, por menjehere me pas shkroi ne Twitter: “Natyrisht qe dua qe ai te fitoje, te na shpetoje nga socializmi, etj. Ne kete garen presidenciale, Murdoch i ka mbajtur opsionet e tij te hapura, duke thene per revisten Fortune: “Une mund te jetoj me Hillaryn si presidente”

 

7. Robert Mercer 12.5 miliarde $

robert-mercer

Informaticieni 69 vjeçar dhe investitor ne Wall Street eshte mjaft doreleshuar kur behet fjale per kauzat konservatore: Sipas “The New York Times” ai ka dhuruar me shume se 15 milione dollare qe nga viti robert -mercer2012 kandidateve republikane, disa prej te cileve nuk e kane takuar kurre. Ne fushaten zgjedhore te 2014 Mercer ishte donatori dyte me i madh i partise. Ne zgjedhjet mes mandatit te vitit 2014, Merecer ishte donatori i dyte me i madh i partise Republikane. Kete fushate zgjedhore miliarderi besohet se ka financuar kater “super Pac’s” per te mbeshtetur kandidimin ne zgjedhjet presidenciale te senatorit Ted Cruz. Pikepamjet e tij pershtaten mire me ato te Cruz-it: Mercer ka shpenzuar shuma te medha kunder kandidateve qe jane pro rritjeve te taksave per investitoret, eshte skeptik per Sherbimin e te Ardhurave te Brendshme (Cruz kerkon ta shfuqizoje ate) dhe eshte skeptik ndaj ndryshimeve klimatike.

 

6. Paul Singer 2.1 miliard $

paul

71 vjeçari eshte nje nga miliarderet me te kerkuar nga kandidatet e GOP (Grand Old Party, siç mbiquhet nga simpatizantet Partia Republikane) kete fushate, pjeserisht sepse ai ka financuar me shuma te medha parash fushatat edhe para se te kthehej ne mode qe miliarderet ta benin kete. Por ashtu si dhe Paul Singerinvestimet e tij agresive, portofoli politik i miliarderit pro Izrael eshte i larmishem. Ne nje shkrim per Wall Street Journal ne vitin 2009, ai pershendeti vendimin e qeverise per vendosjen e me shume rregullave ndaj bankave duke argumentuar se sektori privat dhe ajo ai publik, mbante fajin kryesor per situaten e renduar ekonomike te vitit 2008. Singer, djali i te cilit eshte homoseksual, eshte gjithashtu nje mbeshtetes i madh i te drejtave te LGBT dhe eshte nje nga lojtaret me te medhenj qe perpiqet te shtyje Partine Republikane ne kete drejtim. Ai ka dhuruar me shume se 10 milione $ ne mbeshtetjen e legalizimit te martesave gay. Ne vitin 2012, ai shpresonte qe guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie te hynte ne garen presidenciale duke zhvilluar deh nje dreke ne nder te tij. Nuk dihet ende nese Singer do te mbeshtese kete here Christien, qe eshte pjese e gares presidenciale mes republikaneve.

 

5. Michael Bloomberg 38.3 miliarde $

NEW YORK, NY - AUGUST 26:  Mayor of New York City Michael Bloomberg speaks on stage during the opening ceremony during Day One of the 2013 US Open at USTA Billie Jean King National Tennis Center on August 26, 2013 in the Flushing neighborhood of the Queens borough of New York City.  (Photo by Matthew Stockman/Getty Images)
Qe kur mandati i gjate i 73-vjeçarit si kryetar i bashkise se Nju Jork-ut perfundoi ne vitin 2013, miliarderi i pavarur ka derdhur shume te medha parash ne mbeshtetjen e legjislacionit pro-kontrollit te armeve dhe politikaneve, perfshire mbeshtetjen e organizates jofitimprurese “Everytown for gun safety”. 2013 US Open – Day 1Bloomberg, dikur demokrat, me pas republikan, tani i pavarur, nuk i pershtatet asnje ideologjie politike. Perveç se mbron kauzen e kontrollit te armeve, ai perkrah te drejten per abort dhe martesave mes te njejtit seks, por e pershkruan veten si konservator ne çeshtjet fiskale, edhe pse lufton pabarazine e te ardhurave. Çdo kater vjet qe nga viti 2008, ka pasur spekulime se themeluesi i perandorise Bloomberg do te kandidoje per president, dhe çdo kater vjet ai i hedh poshte keto thashetheme.

 

4. Sheldon Adelson 26.3 miliarde dollare

sheldon-adelson

82-vjeçari manjat i kazinove te Las Vegas ishte donatori i vetem me i madh ne politiken presidenciale ne vitin 2012: Ai dhe gruaja e tij, Miriam, kane shpenzuar pothuajse 93 milione. Pjesa me e madhe e tyre u shpenzua ne zgjedhjet primare. Kete here, Adelson ka lene te kuptohet se do te qendroje jashte zgjedhjeve primare republikane, por pritet qe te levroje shuma te medha ne zgjedhjet e pergjithshme. Adelson, dikur demokrat i regjistruar, shkroi ne nje artikull te vitit 2012 ne Wall Street Journal se kaloi ne anen e republikaneve sepse ndjente se kjo parti ishte me shume perkrahese e Izraelit. Aktualisht miliarderi eshte i fokusuar ne dy çeshtje: te mbeshtete Izraelin (zoteron nje gazete te perditshme ne Izrael) dhe ndalimin e kumarit ne internet. Kandidatet per president senatoret Lindsey O. Graham dhe Marco Rubio kane paraqitur ne senat nje projekt-ligj per te ndaluar bixhozin ne internet, me gjithe kundershtimin e shume industrive te kazinove.

 

3. Tom Steyer 1.6 miliarde $

Businessman Tom Steyer listens during a meeting to announce the launch of a group called Virginians for Clean Government at Virginia Commonwealth University in Richmond, Va., Wednesday, Sept. 25, 2013. The group was formed to explain the impact of CONSOL Energy not paying royalties to their family and neighbors as well as speaking out against Ken Cuccinelli's acceptance of $111,000 in CONSOL contributions.  (AP Photo/Steve Helber)

Nje prej miliardereve me peshe ne anen liberale, 58 vjeçari ish menaxher i “hedge fund” me baze ne Kaliforni eshte pothuajse i vetmi qe i perkushtohet çeshtjeve te mjedisit. Ai e ngriti profilin e tij kombetar Tom Steyer ne menyre te konsiderueshme ne vitin 2014 me premtimin se do te rriste dhe shpenzonte 100 milione $ per kandidatet qe luftojne ndryshimet klimatike dhe kunder kandidateve te cilet nuk e bejne. Steyer dhe super PAC-u i tij, NextGen Climate Action, ka ne plan te jete po aq aktive ne fushaten presidenciale te vitit 2016: Ai bleu qindra mijera dollare ne reklama televizive.

 

2. Donald Trump, 4 miliarde $

donald-trump

69-vjeçari, manjati i pasurive te patundshme ne Nju Jork eshte bere papritmas pjese e historise, ndoshta e asaj te zgjedhjeve presidenciale 2016. Çdo kater vjet, per nje dekade, Trump ka flirtuar me idene e kandidimit per president, por me ne fund vendosi ta beje kete qershor. Retorika e tij pasionante e ka ndihmuar qe te marre rolin udheheqes ne fushen Republikane pothuajse qysh atehere. Me perjashtim te populizmit te tij ne ekonomi (kerkon rritjen e taksave per te pasurit), platforma “Trump” eshte nje nga me konservatoret ne gare. Ai deshiron te deboje disa, ose te gjitha 11 milione emigrantet qe jetojne ne vend ne menyre te paligjshme, dhe pohoi se pjesa me e madhe e emigrante meksikane pa dokumente ishin “perdhunues” dhe “vrases”. Ai gjithashtu promovon nje politike te jashtme jo-intervencioniste dhe eshte i kujdesshem ndaj marreveshjeve tregtare. Nje hetim i vitit 2011 i Qendres per Politike te Pergjegjshme zbuloi se qe nga viti 1990, Trump ka bere donacione per demokratet po aq sa dhe per republikanet. Perfshirja e Trump ne politike nuk ka qene kurre me pare kaq masive sa ajo disa nga emrave qe perfshihen ne kete liste, por nese ka nje djale qe po riformon peizazhin politik te Amerikes aktualisht, ai eshte Trump.

 

1.Vellezerit Koch, 85. 8 miliarde dollare

koch_brothers1

Charles Koch, 79 vjeç, dhe vellai i tij David, 75 vjeç, jane ndoshta miliarderet me te famshem te perfshire ne politike, pjeserisht edhe ne saje te perpjekjeve te demokrateve per t’i shfaqur ata si negativ ne zgjedhjet e mesit te mandatit 2014. Ata (jane bashke pronar te kompanise qe babai i tyre themeloi, Industria Koch) kane ndertuar nje perandori politike te thelle dhe te komplikuar te grupeve te jashtme koch_brothers qe kerkojne taksa me te uleta dhe me pak nderhyrje te qeverise. Shkalla e investimeve politike te vellezerve Koch eshte i madh, por eshte veshtire te gjurmohet, pasi ata kane ngritur grupe jofitimprurese, te cilat kane te drejte te ruajne anonimitetin e donatoreve te tyre. Vellezerit me prirje liberale (Davidi ishte kandidati per zevendes/president per Partine Liberale ne vitin 1980) dhe pikepamjet e tyre jo gjithmone jane ne linje me Partine Republikane per te cilen kane shpenzuar kaq shume para (Davidi ka thene se ai mbeshtet martesen e homoseksualeve). Vellezerit nuk priten te futen ne lojen e donacioneve ne zgjedhjet primare te Republikane, por ne qofte se ata e bejne, ata mund te mbeshtesin disa kandidate. Guvernatori i Wisconsin Scott Walker dhe senatori Rand Paul jane permendur si perfituesit potenciale, te dy kandidate per presidente te Partise Republikane.