Misteri i familjes Rothschild, me te pasures ne histori

Lidhur me artikullin:

Familja Rothschild ka qene gjithmone nje mister. Per kete familje nuk keni mundur te dini çdo gje dhe ndikimi i tyre eshte i njejte siç ishte kur ata ishin me te pasurit ne histori.

Familja Rothschild eshte familja me e pasur e te gjitha koherave. Ka pasur sasi te medha parash dhe kane qene ne qender te momenteve me te rendesishme ne shekullin e fundit.

Megjithate, shume ende besojne se ata jane anetare te Rendit te Ri Boteror, qe perdoren si marionete duke fluturuar helikoptere te zi mbi shtepite tona.

I vetmi fakt qe shumica e njerezve e dine ne lidhje me kete familje eshte se ata jane te pasur.

Megjithate, ka disa fakte interesante ne lidhje me kete familje.

Keto perfshijne: Shoqerite sekrete, lufterat, incesti dhe çdo gje tjeter qe ju mund te prisni nga nje familje e pasur, pak jofunksionale.

Ka nje linje te gjate te incestit

Kur nje familje ka me shume para se sa shumica e njerezve mendojne se kane, ata do te donin t’i mbanin ato per vete. Dhe e vetmja menyre per te bere kete eshte qe te martohen ndermjet vete. Ne kete drejtim, Rothschild jane duke parandaluar qe ne familjen e tyre te futen njerez te huaj. Per shumeke, kjo eshte e papranueshme, por per ta kjo ishte nje strategji e mire financiare.

Disa ishin shume te uritur per pushtet

Shume prej anetareve te familjes kane kerkuar qe te kene pushtet ne vendin e tyre dhe te jene mbi ligjin dhe ligjvenesit.

Amschel Rothschild thuhet se nje here kishte thene: “Me jep kontroll mbi ekonomine e vendit dhe nuk me brengos se kush i ben ligjet”.

Ne thelb, ata mendojne se ata mund te imponojne rregullat e tyre, per aq kohe sa ata kane para te mjaftueshme.

Ata diktojne çmimin e arit

Disa argumentojne se çmimi i sotem i arit eshte percaktuar nga familja Rothschild.

Familja Rothschild ka luajtur nje fjale kyçe ne lidhje me çmimin e arit ne vitin 1919, kur pese shitesit kryesore ne industrine e arit takoheshin dy here ne dite per te vendosur çmimin.

Nga 1919 ne 2004, takimet jane mbajtur çdo dite ne zyrat e Nathan Mayer Rothschild.

Menaxhimi i Rezerves Federale te SHBA

Sistemi i Rezerves Federale, eshte nje banke qe eshte ne pronesi private dhe ku Shtetet e Bashkuara mbajne pjesen me te madhe te parave.

Konsiderohet pergjithesisht se familja Rothschild dhe Rockefeller kane pasur nje ndikim te madh ne Rezerves Federale te Shteteve te Bashkuara.

Besohet se ata ishin Satanist

Ketu eshte nje tjeter sekret per te cilen do te diskutohet deri ne fund te ekzistences se njerezimit: shume deshmitare qe kane hyre ne shtepite e tyre pretendojne se kane pare shenjat e adhurimit te Satanit.

Rothschildet thuhet se ne tryeze mbajne nje vend “Zotit te erresires”, dhe askush ne kete vend nuk ishte i lejuar per t’u ulur. Kjo deklarate eshte sigurisht e veshtire per tu konfirmuar.

Kishin lidhje me shoqerite sekrete

Deri me tani, nga teoricienet e konspiracionit mund te degjoni shume rreth shoqerive sekrete te tilla si Illuminati dhe Masonet, por shumica e ketyre historive kane filluar me familjen Rothschild. Shume prej tyre thone se familja kishte nje interes te madh ne shoqerite sekrete dhe financat e tyre.

Ata financuan disa luftera te medha

Pasi qe Rothschildet kontrollojne gjysmen e parave ne bote, ata thuhet se kane financuar shumicen e lufterave qe kane ndodhur ne 200 vitet e fundit.

Thuhet se ata kane financuar lufterat, qe nga ato te Napoleonit deri tek lufterat boterore te shekullit te 20-te.

Ne fund te çdo lufte, ata kane filluar shume para, sepse atehere kishin filluar kthimi i kredive dhe se vendet kishin nevoje per tu rindertuar.

Shumica e bankave gjate lufterave u shkaterruan, por qeverite mund tu drejtoheshin vetem atyre, Rothschild-eve. Ndoshta kjo eshte arsyeja pse eshte konsideruar se ata ishin mbi ligjin ne shumicen e vendeve.

E mundur qe te kene para neto nje trilion dollare

Rothschild jane padyshim familja me e pasur ne histori. Por eshte e çuditshme qe askush nga familja nuk shfaqet ne listen njerezve me te pasur te Forbes.

Familja pretendon se vlera e tyre neto arrin ne rreth 350 miliarde dollare. Megjithate, ka shume qe mendojne se ata kane nje trilion dollare te vleres neto.