Neuer: “Nuk trembemi nga Polonia dhe Lewandowski”

Lidhur me artikullin:

Manuel Neuer nuk i trembet takimit kunder Polonise. Portieri i skuadres se Kombetares Gjermane u shpreh optimist per takimin kunder polakeve. Neuer paralajmeron dhe mbrojtjen ‘Die Manschaft’ te tregohet e kujdeshme, pasi shoku i tij i skuadres te Bayern Munchen, Robert Lewandowski mund t’i ndeshkoje ata ne cdo moment:

“Takimi kunder Polonise eshte shume i rendesishem per ne. Ndaj Ukraines hasem pak veshtiresi, por ne fund ia dolem. Sigurisht qe ne takimin e radhes vemendja duhet te jete me e madhe, vecanerisht per sulmuesin e tyre Robert Lewandowski. Duke qene se prej vitesh luajme bashke, ia njoh aftesite dhe ne cdo moment ai mund te na ndeshkoje dhe per ta shmangur nje gje te tille duhet qe vemendja te jete maskimale”

Me tej Neuer foli dhe per idhullin e tij, portiertin e Kombetares Italiane, Gianluiggi Buffon. Ai u shpreh me superlativa per paraqitjen e tij kunder Belgjikes:

“E kam deklaruar gjithnje se Giggi eshte nje lider, jo vetem per mua, por per cdo te ri qe aspiron te ngelet ne histori. Edhe pse 38-vjec ai vazhdon te kete nje rendiment te larte.”

Ne fund, gardiani kampion bote foli dhe per skuadren e trajnerit Antonio Conte. Ai u shpreh se nje Kombetare si ajo e Italise nuk mund te nenvleresohet kurre:

“Personalisht, nuk i kam nen vleresuar kurre. Perpara takimit kunder Belgjikes, te shumte ishin ata qe i kritikonin, por ne fushe u pa nje skauder solide, e cila mbron shume mire”.