Zenobia, mbreteresha luftetare e Palmires ne Siri. Zenobia ishte nje mbretereshe ne Palmira, e lindur rreth vitit 240 pas Krishtit, ne ate kohe kur vendi i saj ishte nje province romake. Ajo u martua ne moshen 18-vjeçare me Septimius Odaenathus, nje anetar me ndikim ne shoqerine Palmiriane. Megjithate, vetem 9 vjet me vone, bashkeshorti i saj u vra. Djali i Zenobias, Vaballathus, u be mbret i Palmiras, ndersa Zenobia ishte rreshtere. Teksa Roma ishte kapluar nga kriza e shekullit te trete, kjo ishte mundesi e perkryer per Zenobian per te zgjeruara sundimin e Palmiras. Ne vitin 269 me ndihmen e aleateve egjiptiane, Palmirianet ishin ne gjendje te mposhtnin prefektin romak te Egjiptit. Per te rritur reputacionin e saj, Zenoiba tha se ishte pasardhese e Kleopatres. Zenobia me pas bashke me ushtrine marshoi ne Anadoll per te pushtuar territoret romake atje. Ne fund ishte Perandoria Galike ajo qe mposhti palmirianet dhe zuri rob Zenobian, fat ii fundit i se ciles eshte i panjohur

Nga Teuta e Ilirise e deri te Nefertiti e Egjiptit. Grate me te fuqishme te Botes Antike

Ne shumicen e qyteterimeve te lashta, ishin burrat ato qe angazhoheshin ne biznesin e pergjakshem te luftes…por jo gjithmone. Gjate gjithe historise ka pasur shume gra te fuqishme qe kane udhehequr kombet dhe udhezuar ushtrite ne lufte, te njohura jo vetem si luftetare te frikshme, por edhe si stratege dinake e udheheqese frymezuese. Nga Teuta e Ilirise te Nefertiti, mbreteresha bukuroshe e Nilit