Papa Francesku:Mos e banalizoni dashurine vetem ne seks

Lidhur me artikullin:

Papa Françesku, qe njihet per deklaratat e tij te forta, ka kerkuar nga te rinjte qe te mos bejne seks pa pasur ne mes dashuri.
Deklarata e tij eshte bere me rastin e Dites Boterore te te Rinjve qe mbahet ne Poloni.

Ju bej thirrje te rebeloheni kunder tendences se banalizimit te dashurise, sidomos kur duan ta reduktojne thjesht ne seks.

Ju kerkoj te jeni revolucionare dhe te shkoni kunder rrymes.

Nese kerkoni qe ajri, uji dhe ushqimi te jene te paster dhe te shendetshem, me shume ne kemi nevoje qe te ruajme pastertine e atyre qe kemi me te çmuara: zemrat tona.

 

Mos lejoni qe kjo vlere e çmuar, te falsifikohet, shkaterrohet ose demtohet. Ju lutem mos kini frike nga dashuria”, ka thene ai gjate fjales se tij.

Tema