Petra, mrekullia e 7 e Botes se Re

Lidhur me artikullin:

Qyteti antik i Petras, me bukurine e vet te vecante dhe panoramen madheshtore, vazhdon te terheqe vemendjen e vizitoreve, ndersa nga viti 2007 gjendet edhe ne listen “Shtate mrekullite e reja te botes”, shkruan Anadolu Agency AA).

Petra, qytet ky i cili njihet edhe si qyteti i gurte, eshte ndertuar kater shekuj para Krishtit dhe per pese shekuj ishte kryeqyteti i Nabatejeve, ndersa ne shekullin e 13-te u be qytet i braktisur dhe i harruar. Pas shume shekujsh harrese perseri ne shekullin e 19-te e ka zbuluar zvicerani Johann Burckhardt.

Petra, nje nga shtate mrekullite e reja te botes

Fondacioni “New7Wonders” me seli ne Zvicer ne vitin 2007, organizoi votimin ne te cilin moren pjese mbi 100 milione njerez, fale te cilit Petra eshte perfshire ne listen Shtate mrekullite e reja te botes. Behet fjale per nje vend historik qe ndodhet ne jug te Jordanise dhe ne afersi te qytetit-port te rendesishem jordanez Akabea. Ekskursione te organizuara nga Akabea deri ne Petra zgjasin nje ore e gjysme rruge permes kanioneve dhe luginave te thata te shkretetires. Ne hyrje te ketij qyteti te lashte jane ndertuar numri i madh i hoteleve dhe dyqaneve suveniresh.

Muratoret Nabateje kane qene shume te suksesshem ne perpunimin dhe modelimin e shkembeve ne forma te shkelqyera. Petra eshte ndertuar ne luginen e lumit qe ka formen e amfiteatrit, ndersa edhe pse shtrati i lumit eshte kryesisht i thate, ne histori jane regjistruar permbytje te shumta te qytetit. Kalate e gurit, rruget dhe hapesirat e gdhendura ishin strehim per udhetaret, te cilet per shkak te reliefit dhe pozites se Petras kishin ndjenjen e vecante te sigurise dhe probabilitetit te ulet te sulmeve.

Ndertimet prej gurit ofrojne perjetimin unik turistik

Qytetin e Petras dhe rrugen e lashte qe con ne te e pershkojne vlera te shumta historike dhe gjurmet qe tregojne per jeten e civilizimit te dikurshem, ndersa vemendjen e vecante te turisteve nga mbare bota ne rruge per Petran e terheqe varreza madheshtore dhe mauzoleu i sundimtarit nga koha kur qyteti gjalleronte. Ne vazhdim te rruges per ne Petra, turistet ne kuajt dhe deve arrijne ne amfiteatrin e lashte, gjithashtu te gdhendur ne shkemb, dhe behet fjale per ndertimin qe mund te pranoje 6.000 vizitore. Shtepite me gure dhe monumente ne Petra po ashtu jane unike dhe eshte e pamundur qe dicka e tille te kudo tjeter ne bote.
Ekspeditat turistike nga Petra kthehen para mbremjes, kur terri mbulon qytetin dhe shtigjet ndricohen nga qirinj te ngulitur ne rere.

Qyteti i Petra

Dikur kryeqytet, sot vend i xhirimeve filmike

Ne periudhen 1977-2007 ne Petra jane xhiruar dhjetera filma dhe seriale te produksioneve te shtrenjta bote. Se bashku me mjedisin natyror dhe pamjet unike te Petras, autoritetet jordaneze kane kuptuar potencialin e ketij lloj promovimi te ketij xhevahiri turistik dhe ofrojne gjitha llojet e mbeshtetjes per kompanite e interesuara.

Deshmia e traditave te lashta beduine

Shkretetira jordaneze Wadi Rum eshte nje destinacion atraktiv turistik edhe per shkak te faktit se popullata vendore akoma e ruan traditen e popujve te lashte beduin. Turistet te cilet largohen nga rremuja dhe teknologjia e qyteteve moderne ne kete vend mund te marrin pjese edhe ne gara tradicionale te deveve, te kampojne ne mes te shkretetires se eger. Ushqimi beduin dhe muzika tradicionale jane disa nga gjerat qe turistet nga Petra e konsiderojne si pervoje e vecante dhe me vlere.

Jordania si nje gur i cmuar turistik ne mes te krizes se Lindjes se Mesme

Rajoni i Lindjes se Mesme me vite njihet si rajon i konflikteve dhe krizave te te gjitha llojeve, por pavaresisht nga kjo, Jordania ka arritur te largohet nga ky problem dhe te imponohet si nje destinacion gjithnje me i popullarizuar turistik. Ne nje bisede me gazetarin e AA drejtori i avio-kompanise Turkish Airlines ne Jordani, Srtan Yuce, ka theksuar se ne Jordani nuk ka kurrfare mungese te sigurise dhe se turistet nga e gjithe bota mund ta shijojne turin turistik te quajtur Petra.