Qeveria Kineze kunder gjigandit Alibaba te Jack Ma?

Jack Ma, themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i Alibaba Group.

Qetesisht, qeveria kineze eshte duke u kthyer kunder Alibaba-s.

Nuk ka patur deklarata te drejteperdrejta zyrtare nga liderat, por nuk ka pse te kete, sepse e dime se si funksionon Kina.

Media shteterore ka nenvizuar aspekte negative te kompanise qe prej javes se kaluar.

Keto jane gjera qe kane qene gjithmone problem per Alibaban,

Tani mund te jeni duke pyetur veten: Pse qeveria kineze do te kthehej kunder nje pej histroive me te medha ne vend te B2B?
Mund te jete e lidhur me nje artikull anti-Xi Jinping te publikuar ne nje prej siteve te zoteruara nga Kina Perendimore.

Vendi i Xi

Javen e kaluar Washington Post raportoi se Wujie News, qe zoterohet ne bashkepronesi nga SEEC Media Group, Alibaba dhe qeveria e Xinjiang, nje province ne Kinen Perendimore, publikoi nje editorial te ashper kunder Presidentit Xi Jinping.

Editoriali akuzonte ate per adaptimin e rendit kolektiv te Partise Komuniste te Kines dhe se po behej nje autokrat. Asnjera nga keto perben lajm per observuesit e jashtem perebdimore, por eshte diçka qenuk e thua kurre hapur.
Dhe perfundimisht nuk mund ta thuash ne Xinjiang, provincen qe eshte shtepi per minoritetin e myslimaneve te Kines, Ujguret.

Çfare do te ndodhe pas kesaj?

Qe nga ai moment, Alibabas i kane ndodhur disa gjera te çuditshme.

Per here te pare, televizioni shteteror i Kines, ÇTV, transmetoi nje dokumentar duke kritikuar Alibaban per produkte false ne website-in e tij. Alibaba thote se shpenzon qindra miliona dollare per te luftuar kete problem, dhe mediat jashte Kines kane folur rreth saj per rreth nje viti. Por per ndonje arsye apo nje tjeter, tani kjo po behet nje problem ne Kine.

Nje gje tjeter e çuditshme- qeveria kineze po vezhgon nje nga bizneset e Alibabas, nje sherbim online te shperndarjes se ushqimeve te quajtur Ele.me. Eshte nje treg qe po rritet me shpejtesi, ne te cilin Alibaba eshte aktori kryesor ne te, me nje pjese tregu prej 33.7%. Qeveria po e akuzon Alibaba-n se po lejon shites te pakualifikuar per shitjen e ushqimeve ne platformen e tij. Dy agjenci shteterore kineze po hetojne mbi kompanine.

Asnje se si se sa larg do te shkoje kjo. Jack Ma mund t’i kerkoje falje Xi Jinping, ta siguroje ate se Alibaba nuk eshte mjaftueshem nje superfuqi per te sfiduar qeverine, dhe mund te behen serish miq.

Ose mund te kthehet ne nje “lufte” e ngjashme e Rusise kunder oligarkeve, por ne stilin kinez.

/Business Mag Albania