Sulmuesit me te mire ne historine e Premier League

Premier League eshte themeluar ne vitin 1992 dhe qe nga ky vit staticienet mbledhin statistika te te gjitha llojeve. Ne 24 vite te ekzistences se Premier League, ata kane zbuluar dhe sulmuesin me te mire te ketij kampionati.
Si baze e perllogaritjeve nuk eshte marre vetem numri i golave te shenuar, por dhe menyra e realizimit dhe bukuria e golit. Ne kete liste se sulmuesve me te mire te Premier League ka emra si Thierry Henry, Alan Shearer, Didier Drogba, Michael Owen apo Ian wright
Mungojne emra legjendare te futbollit anglez si Gary Lineker apo Geoff Hurst te cilet jane aktivizuar perpara themelimit te Premier League.