Te famshem qe kane vuajtur nga depresioni

Lidhur me artikullin:

Nuk eshte sekret, qe shume njerez te famshem kane luftuar me depresionin.

catherine-zeta-jones-5

Catherine Zeta Jones prej vitesh vuajti nga çrregullimi bipolar, ose depresioni maniak. Ajo ka pohuar se, shtrimi ne spital ishte vendimi me i mire qe kishte marre ne jete.
Fituesja e çmimit “Oscar”, Emma Thompson tregon se depresioni i rende e vuri perfund. “Mezi çohesha nga shtrati. Me ndihmoi aktrimi ne filma te ndryshem, pasi largohesha nga jeta reale”.

Diva australiane e Pop-it, Kylie Minogue ra ne depresion te thelle, kur u diagnostikua me kancer ne gji. “Anulova koncertet, u operova dhe iu nenshtrova kimioterapise. Ky largim nga puna la hapesire te mjaftueshme, qe ndjenjat negative te mberthenin shpirtin tim”.
Aktorja simpatike, Brooke Shields kaloi ne depresion pas lindjes, per te cilin perdori antidepresive.

Angelina Jolie ra ne depresion pas vdekjes se nenes. “Nuk e ndaloja dot vershimin e mendimeve negative. Nuk kisha vullnet te ngrihesha ne mengjes. Me dukej sikur isha futur ne nje vend shume te erret dhe se nuk isha e afte te levizja. Shpetimin e gjeta ne pune”, tregon ajo.

brad pitt

Edhe bashkeshorti i saj, Brad Pitt e pranon se eshte perballur me depresionin. “Depresioni eshte nje semundje, qe te ndihmon te zbulosh se kush je ti ne te vertete. Une e kritikoja veten derisa shkoja te flija. Mezi prisja te shkoja ne shtepi dhe te fshihesha diku”.

Ellen DeGeneres thote se ra ne depresion te thelle, teksa e trajtonin pa respekt vetem se ishte lesbike. “Kam kaluar nga te berit shume parà permes nje seriali komik, te te mos berit asnje cent”.

FILE - This Oct. 16, 2012 file photo shows author J.K. Rowling at an appearance to promote her latest book "The Casual Vacancy," at The David H. Koch Theater in New York. (Photo by Dan Hallman/Invision/AP, File)

Shkrimtarja e Harry Potter, J. K. Rowling thote se ka kaluar nje kohe shume te keqe, por tani ndihet krenare, qe e kaloi ate faze.

Aktorja Hayden Panettiere kaloi depresionin e paslindjes. “Shume njerez mendojne se, kjo semundje nuk eshte e vertete, se eshte diçka qe njerezit e shpikin ne mendjen e tyre. Ata mundohen ta injorojne ekzistencen e saj. Por, kjo eshte nje semundje e pakontrollueshme, e frikshme, dhe femrat kane nevoje per shume mbeshtetje”.

Kengetari Adam Levine eshte diagnostikuar me “A.D.H.D.”, qe do te thote probleme me perqendrimin. “Kam pasur probleme qe kur isha ne shkolle te mesme. Edhe sot nuk iu kushtoj vemendjen e duhur gjerave, pasi ne te vertete vuaj nga mos perqendrimi”