Ushqehuni me qitro per tu dobesuar 1 kg ne jave

E pajisur me nje sasi te larte fibrash, qitroja ndihmon shume ne dobesim. Te gjithe i njohim dobite e qitros mbi shendetin e njeriut. Por, ky frut ze nje vend shume te vecante per ata qe kane probleme me peshen.

Dietologet mendojne se qitroja zoteron enzima te cilat djegin yndyrat, ka pak kalori dhe shume fibra, sic raporton KohaNet.

Qitroja ul rezistencen e insulines dhe nese konsumohet nga nje kokerr pas cdo vakti mund te dobesohemi me nga 1 kg ne jave. Ne te njejten menyre edhe 2-3 kokrra arre ne dite te ndihmojne ne dobesim.

Megjithese shume persona frikesohen nga fjala “ushqim mes vakteve” nuk duhet te harrojme se jane pikerisht keto ushqime te cilat mund te na dobesojne me shume nese konsumohen ne sasine e duhur. P.sh tershera dhe kosi pershpejtojne metabolizmin, nese ne darke konsumoni pak kos me majdanoz do t’ju ndihmoje ne tretjen e ushqimit.

Pervec kesaj, edhe pak karrote, rrush i thate apo ananas i hedhur ne kos eshte ushqim i shendetshem, i cili mund te konsumohet mes vakteve.