Vdes bosi i Mafias, Bernardo Provenzano

Lidhur me artikullin:

Ka vdekur kreu i mafias italiane te Cosa Nostras. Bernardo Provenzano mesohet se ka nderruar jete sot ne qeline e tij, pasi ishte i denuar per jete.

Bosi 83-vjeçar i arrestuar ne 11 prill te 2006 pas nje arratie prej 43 vitesh ishte prej kohesh i semure.

Ai ishte vene ne pranga ne nje zone jo shume larg familjes se tij ne Korleone.

Shume here avokatet e Procenzanos kishin kerkuar qe ai te dergohej ne spital dhe te ruhej nga policia, ose te trajtohej ne burg, por kerkesat e tyre gjithmone ishin kthyer mbrapsh nga ana e drejtesise italiane.