Vendoset busti i Papa Franceskut perpara piramides

Sot ne Tirane eshte vendosur me ceremoni shteterore, busti i Papa Françeskut I ne sheshin para Piramides, ne afersi te Kembanes se Paqes.

Ne ceremonine e perurimit, qe kryesohej nga Presidenti Bujar Nishani, merrte pjese dhe kryebashkiaku i Tiranes, Erion Veliaj, keshilltaret bashkike dhe trupi diplomatik i akredituar ne Shqiperi, perfaqeues te klerik katolik e me gjere.

Presidenti Nishani ne fjalen pershendetese, kujtoi viziten e Atit te Shenjte dy vjet me pare, qe “ e bekoi vete kete popull te shumevuajtur martiresh,” siç u shpreh.