Zbulohet fytyra e vertete e Jezu Krishtit??? (FOTO)

Lidhur me artikullin:

Mijera piktura dhe skulptura gjate shekujve e kane ravijezuar Mesian apo Jezu Krishtin me nje fytyre te zbehte dhe floke geshtenje. Por teknikat e reja 3-dimensionale na kane dhene nje tjeter pamje.
Eksperti britanik mjekoligjor Richard Neave ka shpenzuar vite per te rindertuar fytyrat e viktimave ne menyre qe te zbulohet identiteti i tyre dhe te kapen autoret.

Tani ai ka perdorur te njejten teknike per te zbuluar fyturen e Krishtit. Neave ka arritur ne perfundimin se Jezus ka pasur lekure me te erret dhe floke te shkurter, pak te perdredhur dhe mjeker te dendur. Ai ka studiuar kafkat e popullsise semite dhe hartoi kete portret. Nje fytyre te gjere, sy te erret, nje mjeker te mbuluar dendur dhe floke te shkurter kaçurrel. Keto karakteristika do te kishin qene te zakonshme ne Lindjen e Mesme dhe hebrenjve ne zonen e Galilese, qe tani eshte Izraeli i veriut.

Neave, ka prodhuar edhe vizatimet e para te Jezusit per nje dokumentar BBC-se, Birit te Perendise, ne vitin 2001. Ai thote se ai nuk mund te jete i sigurt ne shembelltyren e nje njeriu pa pasur nje kafke perpara. Por eksperti thote se imazhi eshte ndoshta shume me realist se piktura te panumerta fetare dhe skulptura.

Alison Galloway, nje profesor amerikan i antropologjise, thote se “Kjo eshte ndoshta shume me afer te vertetes se sa puna e shume mjeshterve te medhenj.”

Carlos Cardoza-Orlandi, nga Columbia Theological Seminary ne Atlanta, i tha revistes Popular Mechanics: “Ndersa imazhi perendimor i Jezusit eshte dominant, ne pjese te tjera te botes ai eshte shpesh i treguar si i zi, arab ose hispantik.”

1 2 last-supper-362979